تصویب 600 میلیارد تومان یارانه برای شیر خام در ستاد تنظیم بازار
1392/09/19

در جلسه روز گذشته ستاد تنظيم بازار مقرر شد 600 ميليارد تومان يارانه براي ثابت ماندن نرخ شير خام اختصاص يابد و واردات گوشت قرمز ممنوع شود و به جاي با اختصاص علوفه به نرخ ارز مبادله‌اي از توليد داخلي حمايت و خودكفايي در توليد گوشت قرمز محقق شود.

سيد احمدرضا سيدعليان مديركل دفتر پرورش و اصلاح نژاد دام وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با ايسنا اظهاركرد: با توجه به تغيير نرخ ارز از مرجع به مبادله‌اي، واردات نهاده‌هاي توليد با قيمت‌هاي بالاتري به دست دامداران مي‌رسيد كه بر اين اساس بايد هركيلوگرم شيرخام از آنها 1350 تومان خريداري شود.

وي با اشاره به اينكه قيمت شير خام تير امسال بر اساس اختصاص ارز مرجع به واردات علوفه، كيلويي 1110 تومان مصوب شد، افزود: در اين جلسه مقرر شد اعتباري بالغ بر 600 ميليارد تومان به عنوان ما به‌التفاوت هزينه‌هاي توليد شير ناشي از تغيير نرخ ارز به كارخانه‌هاي لبني اختصاص يابد تا قيمت خريد هر كيلوگرم شير از دامداران به 1350 تومان افزايش يابد اما كارخانه‌هاي لبني قيمت‌هاي خود را با توجه به يارانه‌اي كه دريافت مي‌كنند ثابت نگه دارند.

مديركل دفتر پرورش و اصلاح نژاد دام وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: پس از تصميم‌گيري براي قيمت شير در ستاد تنظيم بازار، نامه‌اي براي معاون اول رييس‌جمهور ارسال شد تا اين بودجه از طريق معاونت برنامه و بودجه تخصيص يابد.

سيد عليان گفت: در گذشته هر زمان كه نيازي احساس مي‌شد گوشت از كشورهاي مختلف وارد مي‌شد؛ به‌گونه‌اي كه ميزان واردات اين محصول سالانه به حدود 150 هزار تن مي‌رسيد اما با توجه تغيير رويكرد مديريتي در راستاي حمايت ويژه از توليد داخلي، در جلسه روز گذشته ستاد تنظيم بازار مقرر شد تا براي تامين گوشت قرمز از منابع داخلي از واردات اين محصول جلوگيري و پرواربندان براي تامين نياز داخلي ترغيب و حمايت شوند.

وي افزود: در اين راستا مقرر شد ستاد تنظيم بازار بخشي از گوشت توليدي را براي تامين نياز شب عيد از پرواربندان بخرد و ذخيره كند. از سوي ديگر به ازاي خريد هركيلوگرم گوشت قرمز نهاده‌هاي مورد نياز دامداران را به نرخ ارز مبادله‌اي به آن‌ها تحويل دهد.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal