مدیرکل دفتر جنگل‌های خارج از شمال: اکوتوریسم باید همراه با ملاحظات اکولوژیکی باشد
1385/08/13

طرح ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي به شوراي جنگل فرستاده شد 


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

به‌دليل مهاجم بودن گونه كهور پاكستاني (سمر)، تكثير و پرورش اين گونه از دستور كار ما خارج شد.

 

دكتر پيمان يوسفي‌آذري ـ مديركل دفتر جنگل‌هاي خارج از شمال ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا، از طي شدن مراحل نهايي طرح ذخيره گاه‌هاي جنگلي خبر داد و افزود: براساس آخرين اطلاعات IUCN، ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي كشور ما مطابق با استاندارد‌هاي دنيا نبوده و دستورالعمل مشخصي براي تهيه طرح و گونه‌هاي درختي وجود ندارد.

 

او افزود: قانون حفاظت، چهار تا پنج گونه درختي را براي حفاظت اعلام كرده بود كه متاسفانه گونه‌هاي در حال انقراض ايران بيش از اين تعداد است و نياز به حفاظت از گونه‌هاي جديدتري مشاهده مي‌شود.

 

وي خاطرنشان كرد: ليست گونه‌هاي در حال انقراض ايران تهيه و به شوراي عالي جنگل معرفي شده است و هنوز جوابي از شورا دريافت نكرده‌ايم ولي به هر حال اين طرح در حال پيگيري است.

 

مديركل دفتر جنگل‌هاي خارج از شمال از تاخير در نشست‌هاي تخصصي علمي‌ كه قرار بود براي بررسي ويژگي‌هاي گونه درختي كهور پاكستاني (سمر) برگزار شود، خبر داد و افزود: با توجه به مهاجم بودن اين گونه و حذف گونه‌هاي هم‌جوار خود، از اين پس تكثير و پرورش اين گونه را در دستور كار نخواهيم داشت.

 

يوسفي به بحث اكوتوريسم پايدار اشاره كرد و افزود: ما معتقد به اكوتوريسم پايدار يا گردشگري پاك هستيم كه متاسفانه در ايران فاقد آن هستيم.

 

او با تاكيد بر اين كه هيچ‌گونه مخالفتي با اكوتوريسم نداريم ادامه داد: اكوتوريسم يكي از مسائلي است كه براي توانمند‌سازي و بهبود معيشت زندگي روستاييان مطرح است ولي همواره اين اكوتوريسم بايد همراه با ملاحظات اكولوژيكي باشد.
تعداد مشاهده خبر20 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
ravar.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal