مدیر کل دفتر جنگل‌کاری و پارک‌های سازمان جنگل‌ها: عرصه‌های کوهستانی شمال در معرض تهاجم افسار گسیخته گردشگری قرار دارد
1385/09/12

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

توسعه پايدار جز با همكاري فرابخشي و انديشيدن به عرصه‌هاي كوهستاني كه در معرض تخريب و تجاوز است، ممكن نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران، محمد علي هدايتي ـ مديركل دفتر جنگل‌كاري و پارك‌هاي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ـ كه در "اولين همايش توسعه و احياء جنگل‌هاي شمال، ضرورت‌ها، تنگناها و راهكارها" در مجتمع منابع طبيعي كلارآباد تنكابن سخن مي‌گفت، اظهار كرد: نجات كوهستان در گرو ايجاد پوشش گياهي است و نگاه فرصت طلبان به عرصه‌هاي توسعه جنگل در اين مناطق رو به رشد است.

او در اين‌باره يكي از راهكارهاي اساسي براي جلوگيري از تجاوز به اين عرصه‌ها را بستن كمربند سبز در ارتفاعات عنوان كرد و گفت: تاكنون حدود 26 هزار هكتار توسعه جنگل در مناطق كوهستاني و روستاهاي كمتر از 20 خانوار صورت گرفت.

وي با اشاره به اين كه توسعه جنگل شمال از سابقه كوتاه پنج ساله برخوردار است، عمده مشكلات پيش رو را مشكلات اجتماعي، اقتصادي، كوتاه بودن طول دوره رويش، فرسايش خاك و دسترسي نداشتن به كارگر در مناطق كوهستاني اعلام كرد و افزود: با نگاهي به فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين مدت تا حدودي از تجاوز به عرصه‌هاي منابع طبيعي در اين مناطق جلوگيري به عمل آمد.

مديركل دفتر جنگل‌كاري و پارك‌هاي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور در ادامه هشدار داد: امروزه عرصه‌هاي كوهستاني شمال در معرض تهاجم افسار گسيخته گردشگري قرار دارد.

هدايتي پيامد اين افسار گسيختگي را توليد انبوه زباله، مهار چشمه‌هاي كوهستاني و مصرف آن در ويلاهاي كوهستاني در اين مناطق عنوان كرد.

توسعه و احياء جنگل با هدف توسعه و افزايش سطح جنگل در مناطق منهدم شده جنگلي و در مناطق بالابند و كوهستاني، دره‌هاي خشك و نيمه خشك، فضاي باز مانند دام‌سراها و در جنگل‌هاي نيمه مرطوب گسسته و پراكنده در عرصه‌هاي نيمه خشك صورت مي‌گيرد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal