اجرای طرح کنترل طوفان های شدید خاک و شن در جنوب و غرب ایران
1387/12/20

رئيس سازمان آموزش، تحقيقات و ترويج كشاورزي از اجراي طرح كنترل طوفانهاي شديد خاك و شن در جنوب و جنوب غرب كشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس، جهانگير پرهمت در محل سازمان آموزش، تحقيقات و ترويج كشاورزي در جمع خبرنگاران اعلام كرد: با توجه به انجام طرحهاي تحقيقات، مشخص شد منشاء طوفانهاي گرد و خاك در جنوب و جنوب غرب ايران 4 كشور تركيه، سوريه و عراق و عربستان هستند و با انجام اقدامات منطقه‌اي در صدر كنترل و جلوگيري از آن هستيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي از جمله طرحهاي جلوگيري و كنترل طوفان را ايجاد پوشش گياهي در منطقه و انجام طرحهاي مشترك با اين كشورها اعلام كرد.

پرهمت‌ خاطر نشان كرد: وزش طوفانهاي گرد و خاك بر اثر بهم خوردن سيستم طبيعي ايجاد مي‌شود و منشاء اكثر اين طوفانها تغيير محيطي در كشور عراق و ايجاد مناطق جديد خشك در آن كشور است، همچنين با توجه به استفاده از برخي سلاحهاي شيميايي در زمان جنگ اين طوفانهاي خاك، آلودگي شيميايي نيز ممكن است همراه داشته باشند.

رئيس سازمان تحققات گفت: تنها راه جلوگيري از طوفان خاك تثبيت خاك در منطقه است و اين طرح در جنوب شرق كشور هم اجرا مي‌شود.

وي افزود: عوامل طوفانها به وسيله فناوري سنجش از دور شناسايي و اقدامات سازماندهي شده براي كنترل طوفان با همكاري وزارت امور خارجه جهاد كشاورزي و كشور انجام مي‌شود.

پرهمت افزود: پيشنهاد كنترل اين طوفانها به دولت ارائه شد، هنوز برآورد خسارت از طوفانهاي گرد و خاك نشده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي در مورد طرح ايجاد سدهاي زيرزميني گفت: يك دستاورد حوزه تحقيقات براي جمع‌آوري آبهاي سرگردان زيرزميني ايجاد اين گونه سدها است كه براي سال جاري 22 طرح سد زيرزميني‌ با اعتبار 5 ميليارد تومان در كشور اجرا مي‌شود.

پرهمت افزود: اين طرحها در استانهاي مختلف مانند كرمان، فارس، سيستان و بلوچستان، سمنان، بوشهر، هرمزگان ، خراسان جنوبي و خراسان رضوي اجرا مي‌شوند.

وي افزود: همچنين معرفي ارقام جديد زراعي آبي و ديم مقاوم به كم آبي در راستاي كارهاي تحقيقاتي اين سازمان است و در اين باره بذر گندم رقم پيشگام ، ارقام جديد جو، لوبيا و ساير محصولات معرفي شده است.

رئيس سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي گفت: 14 مورد دانش فني براي استفاده از كشورهاي بيولوژي وجود دارد كه 5 مورد دانش فني به بخش خصوصي انتقال پيدا كرده و در مزارع اجرا مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal