ریشه‎کنی بیماری‎های مشترک انسان و دام در کشور نیازمند نیروی انسانی، تجهیزات و اعتبار
1393/03/13

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تب برفکی یکی از بیماریهای خیلی مهم دامی است که با شیوع خود اقتصاد دامداران را به عرصه نابودی میکشاند.

مهدی خلج در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: در حال حاضر بیماریهای سل گاوی، بروسلوز و تب برفکی بیماریهای مشترک انسان و دام در کشور هستند که به منظور مبارزه با این بیماریها طرحی تدوین و تقدیم رییس جمهور و نوبخت معاون برنامهریزی شده است.

وی ادامه داد: به منظور ریشهکنی این بیماریها، به نیروی انسانی، تجهیزات و اعتبار نیاز داریم و چنانچه این بیماریها ریشهکن نشوند بخش مهمی از اقتصاد دامداران به مخاطره میافتد.

خلج با بیان اینکه این بیماریها بین انسان و دام مشترک هستند، اضافه کرد: تب برفکی یکی از بیماریهای خیلی مهم دامی است که با شیوع خود اقتصاد دامداران را به عرصه نابودی میکشاند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه تب برفکی بیماری بومی کشورمان است، اظهار کرد: به منظور مقابله با این بیماریها ضوابط قرنطینهای را اعمال کردیم و واکسیناسیون را در گاوداریهای صنعتی به طور جدی انجام دادیم.

وی با تاکید براینکه هم اکنون تب برفکی را در گاوداریهای صنعتی نداریم، یادآور شد: اجرای واکسیناسیون و مهار بیماریهای مشترک انسان و دام در استانها امری ضروری است که باید مورد اهتمام ویژه مدیران کل استانها قرار گیرد.

خلج در ادامه با اشاره به تب کریمه کنگو گفت: این بیماری منطقه‌ای است و میتوان مواردی را در کشور مشاهده کرد چرا که از طریق دامهای آلوده و کنه انتقال مییابد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص بیماری ویروسی کرونا خاطرنشان کرد: بیماری ویروسی کرونا ربطی به دام نداشته و تنها یک مورد در کشور مشاهده شده که مورد انسانی بوده است.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal