ضرورت تدوین استانداردهای اجباری برای محصولات ارگانیک
1393/01/27

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با بیان اینکه کمتراز یک درصد تولید محصولات کشاورزی به صورت ارگانیک است، گفت:موسسه تحقیقات استاندارد باید با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت استاندارد های اجباری برای محصولات ارگانیک تعریف کند.

بهزاد قره یاضی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفت: یکی از مشکلات اصلی صنعت ارگانیک، نبود ساماندهی و ساز و کار مناسب برای تشخیص محصولات ارگانیک است و به دلیل نبود متولی رسمی برای تشخیص، برخی افراد  ازاین موضوع  سوء استفاده می کنند.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به هزینه بالای تولید محصولات ارگانیک اشاره کرد وافزود: با تولید محصولات ارگانیک، عملکرد سطح زیر کشت کاهش می یابد، بنابراین تولید آن به صرفه نبوده و قیمت محصول تمام شده نیز گران تر تمام خواهد شد.

وی تصریح کرد:باید توجه داشت که برای تولید محصولات ارگانیک، هم فرایند تولید و هم محصول نهایی از لحاظ باقیمانده سم و کود شیمیایی مورد بررسی قرار می گیرد، به این ترتیب آمار واقعی و متولی خاصی برای این موضوع وجود ندارد.

قره یاضی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید 25 درصد از محصولات کشاورزی به صورت ارگانیک کشت می شد، گفت: این رقم اکنون کمتر از یک درصد است،‌ چرا که اگر ایران 140 میلیون هکتار اراضی کشاورزی داشته باشد برای تحقق یک درصد آن، باید 140 هزار هکتار از اراضی محصولات ارگانیک کشت کنند که برآورد ها کمتر از این میزان را نشان می دهد.

وی میزان واردات محصولات غذایی در سال 92 را 16 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: به کشوری که 40 درصد از محصولات غذایی خود را وارد می کند نمی توان توصیه کرد که 25 درصد از محصولات کشاورزی را به صورت ارگانیک کشت کند، چراکه این موضوع باعث کاهش تولید ملی و افزایش واردات می شود.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با تاکید براینکه تولید محصولات ارگانیک و سایر روشها برای تولید غذا بر اساس وضعیت نسبی بایدمورد حمایت قرار گیرد، گفت:برای تولید محصولات ارگانیک باید مکان یابی مناسب بر اساس کم بودن آفات صورت گیرد، در این فضا می توان این محصولات را با هدف بازار داخلی و صادراتی تولید کرد.

وی با اشاره به ضعف قانون در این بخش اظهار داشت: اشکال قانون در این است که بدون رعایت دیدگاه های کارشناسی انجمن های علمی و سازمان های تخصصی تاسیس شده و این موضوع نیازمند اصلاح است.

هر محصولی که نام ارگانیک داشت قابل اطمینان نیست

قره یاضی با یادآوری کاهش اطمینان مردم نسبت به محصولات ارگانیک ،گفت: مردم نباید هر محصولی را که نام ارگانیک داشت قبول کنند، برای جلب اعتماد دوباره مردم، دستگاه‌های حاکمیتی مانند وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی باید قوانین و مقررات مناسبی را برای الزام به برچسب زنی، پس از اخذ مجوز از دستگاه های ذی ربط تصویب کنند.

قره یاضی خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقات استاندارد هم باید با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت استاندارد های اجباری را برای محصولات ارگانیک تعریف کند.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: وظیفه دستگاه های نظارتی نیز انجام بازرسی از فروشگاه ها و برخورد با متخلفین است تا راه های سواستفاده‌های احتمالی بسته شود و مردم با خیال راحت محصولات ارگانیک را خریداری کنند.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
کرمان 1.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal