۷۰میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیماری جاروک لیموترش هزینه می‌شود
1386/02/09

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. ليموترش.

رئيس سازمان جهادكشاورزي استان هرمزگان گفت: ‪۷۰ميليارد ريال اعتبار براي مقابله با بيماري جاروك ليموترش (جاروي جادوگر) هزينه مي‌شود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا، "محمد نصوري" در گفت‌وگوبا خبرنگاران اعزامي از تهران، با بيان آنكه در سالهاي اخير شش درصد از ‪۲۰هزار هكتار باغهاي ليموترش استان هرمزگان در شهرستان رودان به بيماري جاروك ليموترش مبتلا و از بين رفته‌اند، اظهار داشت: با توجه به نوع سرايت اين بيماري ، بيم آن مي‌رود كه در سالهاي آينده سطح قابل توجهي از باغهاي ليموترش استان به اين بيماري مبتلا شود.

به‌گفته وي ، بيماري خطرناك جاروك ليموترش كه در بين باغداران منطقه به جاروي جادوگر معروف شده است، توسط نوعي موجود ذره بيني تك سلولي به نام "فايتوپلاسما" به وجود مي‌آيد و سبب كاهش كميت و كيفيت ميوه و در نهايت مرگ تدريجي درختان آلوده ليموترش مي‌شود.

وي تصريح كرد: با وجود بررسيها و تحقيقات صورت گرفته، تاكنون هيچ راهي براي مقابله با اين بيماري در جهان شناسايي نشده و علمي‌ترين و اقتصادي- ترين روش براي كم كردن منابع آلودگي و كاستن از خسارت بيماري ، ريشه كني و ازبين بردن درختان آلوده بلافاصله پس از مشاهده علايم و نشانه‌هاي بيماري حتي فقط در يك شاخه آنها است.

وي با بيان آنكه با ابلاغ وزير جهادكشاورزي، موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي به بررسي و معرفي راهكارهايي براي مقابله با اين بيماري موظف شده است، افزود: در پايان سال گذشته طرحي از سوي وزارت جهادكشاورزي به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور جهت تامين ‪۷۰ميليارد ريال اعتبار تحقيقاتي مورد نياز براي مقابله با اين بيماري ارايه شد كه اميد است اين اعتبار در سال جاري تخصيص يابد.

نصوري همچنين از اجراي پنج طرح تحقيقاتي درمركز تحقيقات استان هرمزگان براي مقابله با بيماري جاروك ليموترش از طريق معرفي ارقام مقاوم خبر داد و ابراز اميدواري كرد:مجموع فعاليتهاي تحقيقاتي يادشده،به‌شناسايي و معرفي راهكارهايي براي مقابله با اين بيماري در آينده نزديك ، منجر شود.

وي در ادامه ميزان توليد ليموترش هرمزگان در سال زراعي گذشته را ‪۲۵۰ هزار تن اعلام و پيش بيني كرد: اين ميزان با توجه به توسعه بيماري جاروك ، ‪۱۵تا ‪۲۰هزار تن در سال جاري كاهش يابد.

اين مقام مسئول شناسايي راه مقابله با اين بيماري را جهت جلوگيري از نابودي باغهاي ليموش بسيار حياتي خواند و گفت: رونق اقتصادي فعاليتهاي باغباني در استان هرمزگان به تداوم كشت ليموترش نياز دارد.

رئيس سازمان جهادكشاورزي هرمزگان همچنين با اشاره به‌خواص متعدد دارويي و غذايي ليموترش، اظهار داشت: مصرف ليموترش براي سلامت و آرامش جسمي، ذهني و روحي انسان بسيار مفيد است و ترويج مصرف اين محصول بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان آنكه توليدكنندگان ليموترش در استان هرمزگان باوجود فعاليت در هواي گرم و آزاردهنده منطقه، بهره چنداني از توليد اين محصول ندارند، گفت: توليد هركيلوگرم ليموترش در هرمزگان دست‌كم ‪۲هزار ريال هزينه دربر دارد، در حالي كه قيمت خريد محصول از باغداران پاسخگوي هزينه توليد و دسترنج آنان نيست.

نصوري ابراز اميدواري كرد: با ترويج مصرف ليموترش در بين خانوارهاي ايراني و واقعي شدن قيمت خريد آن از باغداران، نگراني و دغدغه خاطر توليد -كنندگان اين محصول از بين برود.

وي در پايان سهم هرمزگان از مجموع توليد ليموترش در ايران را بيش از ‪۲۵درصد اعلام كرد و افزود: اين استان در مجموع سالانه ‪۲ميليون تن انواع محصولات كشاورزي را به ارزش اقتصادي سه تريليون ريال توليد و عرضه مي‌كند.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
2.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal