اجرای طرح شناسنامه‌دار کردن محصولات زراعی و باغی برای تضمین سلامت تولیدات کشاورزی
1392/04/29

 رييس سازمان حفظ نباتات گفت: پس از اجراي طرح شناسنامه‌دار كردن محصولات زراعي و باغي از ورود محصولات آلوده به بازار جلوگيري و با كشاورزان متخلف برخورد مي‌شود. به گزارش ايسنا، رضا فتوحي اظهار كرد: تضمين كيفيت سلامت محصولات كشاورزي يكي‌ از وظايف سازمان حفظ نباتات است كه اين سازمان در راستاي نظارت بر توليد محصولات كشاورزي سالم و باكيفيت، طرح شناسنامه‌دار كردن محصولات زراعي و باغي در دستور كار قرار داده است.  وي افزود: تاكنون بيش از 50 هزار بهره‌بردار در اين طرح وارد شده‌اند كه در حال ثبت‌ كردن اطلاعات آن‌ها در سايت هستيم.

 رييس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: در طرح شناسنامه‌دار كردن محصولات كشاورزي با اختصاص كد 16 رقمي به محصولات كشاورزي مشخص مي‌شود كه هر محصولي توسط كدام توليد‌كننده و در كدام مزرعه توليد شده است و در واقع مسير توليد محصولات از مبدأ شفاف مي‌شود.

 فتوحي گفت: در اين طرح برخي از محصولات در نظر گرفته نشده‌اند؛ مثلا گندم و جو به دليل كوتاه بودن دوره‌ كارنس پيش از فصل برداشت هيچ اثري از سم در آن باقي‌ نمي‌ماند يا محصولات باغي مانند انار ساوه در توليد آن‌ها از سم استفاده نمي‌شود بنابراين در طرح شناسنامه‌دار كردن محصولات كشاورزي قرار نگرفته‌اند.

 وي تاكيد كرد: پس از اجراي اين طرح اگر محصولي از نظر ميزان سلامت و باقي‌مانده سموم شيميايي مشكل داشته باشد از ورود آن به بازار جلوگيري و با كشاورزان متخلف برخورد خواهد شد.

 رييس سازمان حفظ نباتات اظهاركرد: استقرار سامانه‌ مانيتورينگ آفت‌كش‌هاي نباتي از ديگر فعاليت‌هاي اين سازمان در راستاي نظارت بر ورود، توليد و مصرف آفت‌كش‌هاست.

 فتوحي افزود: در اين راستا هر محموله‌اي كه به كشور وارد مي‌شود بايد از طريق اين سامانه بررسي شوند و پس از تاييد‌ شدن از سوي آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان حفظ نباتات به آنها اجازه‌ ترخيص داده ‌مي‌شود.

 وي آلوده بودن محصولات سبزي و صيفي در كشور را رد كرد و گفت: شايد محصولات سبزي و صيفي كه در برخي از مزارع توليد مي‌شوند آلوده باشند اما اين موضوع را نمي‌توان به تمام سطح زيركشت سبزي و صيفي در كشور تعميم داد چرا كه در حال حاضر سبزي و صيفي استان خوزستان به كشور‌هايي مانند روسيه صادر مي‌شود يا محصولي كه در شهريار توليد مي‌شود كاملا سالم است.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal