رونمايي از 5 دستاورد تحقيقاتي و تقدير از 17 پژوهشگر برتر بخش كشاورزي
1391/09/28

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي از رونمايي پنج دستاورد تحقيقاتي و كاربردي در بخش كشاورزي خبر داد.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر ؛ جهانگير پرهمت در مراسم رونمايي از اين پنج دستاورد تحقيقاتي و تقدير از 17 پژوهشگر برتر بخش كشاورزي افزود: پژوهشگران بخش كشاورزي موفق شدند گندم رقم افق را كه در برابر شوري ، توانمند است و مقاوم به بيماري خوابيدگي و ريزش دانه و مقاوم به بيماري زنگ سياه هم است توليد و به كشاورزان معرفي كنند.اين رقم گندم كيفيت بالايي در پخت نان دارد.

وي گفت: رقم جديد برنج با نام كشوري نيز از ديگر دستاوردهاي پژوهشگران است كه اين برنج علاوه بر كيفيت بالاي پخت ، عطر و طعم خوب در مقابل بيماري ورس (خوابيدگي) و آفت كرم ساقه خوار برنج مقاوم است.ميانگين عملكرد توليد اين رقم برنج 8 تن در هكتار برآورده شده است.

رئيس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي ، طراحي و ساخت دستگاه سمپاش ارگونوميك را از ديگر تلاشهاي پژوهشگران دانست و گفت: جلوگيري از آلودگي محيط زيست ، كاهش باقيمانده سم در محصول توليدي ، كاهش قابل توجه آلودگي كاربران سمپاش ، جلوگيري از ريزش قطره هاي سم بر روي زمين و پاشش يكنواخت سم در فضاي متراكم گياه از ويژگي هاي دستگاه سمپاش ارگونوميك است.

توليد بتاكاروتن طبيعي از جلبك براي نخستين بار در كشور از ديگر دستاوردهايي است كه رييس سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي معرفي كرد و افزود: توليد بتاكاروتن (پيش ساز ويتامين آ) به منظور استفاده در صنايع غذايي ، دارويي و آرايشي براي اولين بار در كشور توليد شده و ارزش هر كيلوگرم آن در دنيا بيش از هزار دلار است.

پژوهشگران بخش كشاورزي با توليد اين ماده از جلبك ده ها ميليون دلار صرفه جويي ارزي كردند.

پرهمت افزود: كشاورزان استان هاي خراسان ، همدان ، اصفهان و اردبيل مي توانند از رقم جديد سيب زميني به نام خاوران با ميانگين عملكرد توليد حدود 35 تن در هكتار استفاده كنند كه اين رقم سيب زميني در برابر به بيماري پوسيدگي و ديگر بيماريهاي ويروسي سيب زميني مقاوم است.

وي درباره عملكرد طرح هاي پژوهشي در بخش كشاورزي گفت: در سه سال اخير 26 هزار و 265 طرح پژوهشي به اجرا گذاشته شده در حالي كه در سه سال پاياني دولت نهم 22 هزار و 89 طرح بوده است.

وي افزود: در سه سال اخير 37 رقم جديد براي كشت به كشاورزان معرفي شده كه رقم قابل توجهي است.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal