گام‌هاي بلند وزارت جهاد كشاورزي در زمينه سلامت غذا و كاهش باقيمانده سموم
1392/04/23

مراسم تجليل از 44 توليد كننده و كشاورز برتر بخش كشاورزي استان تهران، با حضور تني چند از مسؤلان وزارت جهاد كشاورزي، نمايندگان مجلس و تشكل‌ها امسال در سالن ايوان شمس در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما،در اين مراسم كشاورزان نمونه از زيربخش هاي توليدات گياهي، توليدات دامي، صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي، ترويج و آموزش، تشكل‌هاي بخش كشاورزي، آب و خاك و منابع طبيعي انتخاب شدند ضمن آن كه6 كشاورز نمونه استان تهران براي تجليل در سطح ملي نيز تشخيص داده شدند.

مهندس سيد محمد موسوي رييس سازمان جهاد كشاورزي استان تهران طي گزارشي با بيان اين كه استان تهران با برخورداري از 3 درصد از مساحت اراضي كشاورزي كل كشور، 7 درصد از كل توليد محصولات كشاورزي را به خود اختصاص داده و در 9 محصول اساسي رتبه نخست را دارد گفت: اين استان نقش كليدي در توليدات كشاورزي دارد و از حيث دانش روز و فنون نوين در جايگاه بالايي قرار گرفته است.

وي ميزان توليد محصولات كشاورزي اين استان را در سال زراعي گذشته 4 ميليون و 900 هزار تن عنوان و پيش بيني كرد امسال اين رقم به 6 ميليون تن برسد.

مهندس موسوي با اذعان به اين كه از ناحيه طرح توسعه كشاورزي 320 ميليارد تومان اعتبار در اختيار استان تهران قرار گرفته است، اظهار داشت: 220 ميليارد تومان از اين اعتبار در قالب 1250 طرح در حال اجرا است.

وي اضافه كرد: با اجراي اين طرح‌هاي كشاورزي برآورد مي‌شود 100 هزار تن به توليد محصولات اين استان افزوده شود.

در ادامه اين مراسم آيت ا... عالمي نماينده ولي فقيه دروزارت جهاد كشاورزي در سخناني كوتاه به اهميت كشاورزي در آيات قرآني و روايات اسلامي اشاره كرد و گفت: اگر توصيه براي بشر مبدأ خلقت و زندگي است، در مرحله بعد براي دوام و  بقاي زندگي، كشاورزي ركن اساسي است.

آيت ا... عالمي اظهار داشت: در هر كشوري كه مسؤلان ، خير و سعادت مردم را مي‌طلبند بايد در راستاي توسعه كشاورزي، مردم را هدايت و ترغيب كنند.

وي تلاش كشاورزان را در سال‌هاي اخير براي توليد گسترده و كارشناسي ستود و تصريح كرد: پنج سالي است كه وزارت جهاد كشاورزي گام‌هاي بلندي در زمينه سلامت غذا برداشته است و در راستاي كاهش باقيمانده سموم حركت مي‌كند.

حجت الاسلام و المسلمين ابوترابي فرد نمايند مردم تهران و نايب رييس مجلس نيز طي سخناني در اين مراسم گفت: اگر جمهوري اسلامي ايران اراده ماندن، دارد بايد همانطور كه در عرصه سياست به قطب بزرگي در منطقه و جهان تبديل شده در عرصه اقتصادي نيز به قطب بزرگ اقتصادي مبدل شود.

 وي با بيان اين كه ايران با توجه به ظرفيت‌هاي موجود بايد در توليدات علمي كشاورزي پيشگام شود اظهار داشت: ما بايد به دنبال توليد محصولي باشيم كه توجيه اقتصادي داشته باشد.

وي توليد محصولات كشاورزي بر اساس شرايط اقليمي و آبي كشور را ضروري خواند و اظهار داشت: در كشور ما بايد توليد مناسب مانند توليد گلخانه‌اي انجام شود، زيرا توليد گلخانه‌اي به آب و خاك آسيب كمتري مي‌زند.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal