چشم اندازهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به فرانسه
1393/03/10

وزیر جهادکشاورزی، در سفر اخیر خود به کشور فرانسه- برای شرکت در هشتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت دام- در راستای سیاست های تعامل سازنده دولت تدبیر و امید با دیگر کشورها با وزیر کشاورزی کشور فرانسه دیدار و گفت و گو کرد. 

باوجود اهمیت این ملاقات، دیدار مهندس حجتی با وزیرکشاورزی فرانسه که تقریبا پس از 30 سال انجام شد از جنبه هایی مهم جلوه می کند:

1. کشاورزی در کشور فرانسه (به عنوان کشوری توسعه یافته) و همچنین کم و کیف گذار از کشاورزی خرده دهقانی و معیشتی به کشاورزی مدرن و تحقق توسعه در کشاورزی  این کشور به دلایلی می‌تواند منبع الهام برای  اتخاذ سیاست های توسعه کشاورزی در ایران قرار گیرد.

فرانسه در حدود 100 سال پیش یعنی مقارن سال 1900 میلادی مواجه با گستردگی و پیچیدگی خرده مالکی در آن کشور بود. وضعیتی که با فروپاشی نظام کهن بوجود آمد و کشاورزی آن کشور دریک دوره تاریخی در قالب خرده مالکی ظاهر گردید.به طوری که میانگین اراضی بهره برداران آن کشور به حدود 6 هکتار تنزل کرد. در سال 2000 میلادی براساس گزارش وزارت کشاورزی فرانسه میانگین اراضی به حدود 60 هکتار بالغ شده بود. این دگرگونی نتیجه فرایندهایی بود که کشور فرانسه با آن مواجه بود. یکی از این فرایندها،گسترش صنعت در آن کشور بود که در سایه آن کشاورزی رونق گرفت و به سمت توسعه پیش رفت.

 مقایسه اندازه زمین در شرایط کنونی ایران با نتایج حاصل از این دگرگونی در فرانسه می تواند ابعاد این مساله را روشن تر سازد. در حال حاضر میانگین اندازه زمین در بین کل بهره برداران ایران حدود 6 هکتار است؛ برابر با سال 1900 فرانسه. برای اطلاع بیشتر باید در نظر داشت که میانگین اندازه زمین در بین بهره برداران خرد در ایران در سال 82 حدود 2/2 هکتار (تقریبا یک بیستم میانگین اراضی فرانسه) و در بین کشاورزان و بهره برداران با مالکیت بزرگ حدود 23 هکتار (حدود یک سوم میانگین اراضی فرانسه) بوده است.

2. فرایندهای اثرگذار در توسعه کشاورزی فرانسه تنها منوط به توسعه صنعت در این کشور نبوده، بلکه به مجموعه اقدامات و فعالیت هایی مربوط می‌شود که در آن کشور فهرست و طیف بلند بالایی از برنامه‌های سیاسی تا اقدامات در مزرعه را شامل می شود.

این برنامه‌ها به طور خلاصه عبارت بودند از: اجرای سیاست‌های منظم بهره وری در مزرعه و تسهیل در ایجاد و گسترش تشکل‌ها و نهادهای مردمی در بخش کشاورزی ،کنترل دقیق صادرات و واردات کالاهای صنعتی و کشاورزی، تسهیل شرایط مهاجرت از روستا به مراکز شهری و صنعتی در پرتو استراتژی توسعه صنعتی،انسجام بخشی و سازماندهی فعالان مشاغل و صنایع پیشین و پسین تولیدات کشاورزی دامی و شیلاتی و ...

 بررسی فرآیند توسعه کشاورزی در فرانسه می‌تواند برای توسعه کشاورزی در ایران  آموزه‌هایی داشته باشد؛ به ویژه در اصلاح و بازنگری الگوی توسعه کشاورزی در ایران. بدون شک ساخت کشاورزی ایران تولید خرده‌مالکی منبعث از اصلاحات ارضی به ساخت کشاورزی فرانسه پس از وقوع انقلاب کبیر بسیار شبیه است.براین اساس کم و کیف گذار آن کشور از کشاورزی خرده مالکی وهم چنین سازماندهی مشاغل و صنایع در مراحل پیشین و پسین تولیدات و توسعه کشاورزی می تواند در بخش کشاورزی ایران مورد توجه و مداقه بیشتری قرار گیرد . البته ویژگی های کشور فرانسه و از جمله ابعاد مربوط به کشاورزی  آن  دارای تفاوت‌هایی با ساخت و جامعه کشاورزی در ایران است اما مجموعه این گذار و توجه به فرایندهای اثرگذار می‌تواند به عنوان یک الگو مورد توجه جدی قرار گیرد.

*مهندس شاهرخ رمضان نژاد
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal