صادرات محصولات ارگانيك، ارزش صادرات را 2 تا 4 برابر مي‌كند
1386/06/31
سيد‌رضا نوراني در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: توليد محصول ارگانيك كه در آن كود و سم شيميايي به كار نرفته‌ باشد، منتهاي مقصود است ،ولي فعلا مراد از آن توليد محصول سالم كشاورزي است.
رئيس انجمن ارگانيك ايران افزود: ارزش بازاري محصولات كشاورزي ارگانيك در دنيا، نسبت به محصولات معمولي 7/1 تا 4 برابر است، بنابراين اگر كشاورزان ايراني بتوانند محصول ارگانيك توليد و صادر كنند، ارزش صادرات كشاورزي نيز 2 تا 4 برابر خواهد شد.
نوراني با اشاره به اين كه محصول سالم، محصولي است كه كود و سم در حد مجاز و استاندارد جهاني در آن مصرف شده‌اند، گفت: مصرف اين گونه محصول براي مصرف كننده مشكلي نخواهد داشت.
وي گفت: براي توليد محصول ارگانيك خاك كشاورزي براي توليد محصول به آزمايشگاه‌هاي مرجع در سال مي شود و لازمه سلامت خاك اين است كه 3 سال بر اساس استانداردها باقيمانده سم و كود در آن وجود نداشته باشد.
نوراني گفت: براي توليد محصولات مختلف ارگانيك، زمان تبديل باقيمانده سموم در خاك متفاوت است و براي محصولات زراعي، باغي، دام و طيور و زنبور عسل طبق استانداردهاي جهاني متفاوت است.
رئيس انجمن ارگانيك ايران گفت: تاكنون 3 كانتينر كشمش و چند محصول ارگانيك صادر شده است.
نوراني گفت: 35 هزار هكتار از زمين‌هاي استهبانات استان‌ فارس زير پوشش باغهاي انجير قرار دارد كه كاملا ارگانيك و طبيعي است.
وي گفت: بخشي از گياهان دارويي در مناطقي مثل اردبيل، آذربايجان غربي، كردستان، سمنان و خراسان و مناطق ديگر كاملا ارگانيك مي‌باشند.
وي افزود: توليد انار و بخشي از صيفي جات ديم، عناب و زرشك جنوب خراسان و بخشي از تاكستانهاي انگور قزوين تا آذربايجان، ميوه‌هاي سردرختي كاشان و گلاب قمصر كاشان ارگانيك و طبيعي است.
رئيس انجمن محصولات ارگانيك ايران گفت: كارگاه آموزشي توليد ارگانيك در آبانماه با همكاري اين انجمن و باحضور هلنديها در تهران برگزار مي‌شود.
نوراني گفت: همكاري اين انجمن با موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي براي تدوين استاندارد محصولات ارگانيك و سازمان حفظ نباتات همچنان ادامه دارد.
نوراني گفت: توليد كنندگان محصول كشاورزي بايد تشويق به توليد محصولات ارگانيك روي آورند تا بتوانند به راحتي در بازار جهاني عرضه كنند.
رئيس انجمن ارگانيك ايران در مورد كشورهاي مصرف كننده محصولات ارگانيك گفت: كشورهاي آمريكا، اروپا و خاور دور بيشترين مصرف‌كننده‌هاي محصولات ارگانيك است.
نوراني گفت: در انگلستان 25 درصد تقاضاي مردم براي محصولات كشاورزي ارگانيك است و در سار كشورهاي پيشرفته هم تقاضاي مصرف محصول ارگانيك رو به افزايش است.
رئيس انجمن محصولات ارگانيك در مورد اهميت مصرف محصول ارگانيك گفت: بيشترين آمار بيماران دنيا مربوط به دستگاه گوارشي و تغذيه است كه باقيمانده سموم و كود شيميايي از عوامل ايجاد بيماري است.
نوراني گفت: توليد محصولات GMO (تغيير ژن يافته) در دنيا جايگاهي ندارد و از سال 2008 ميلادي به بعد آمريكا از فروش شير و گوشت گاوهاي مصرف كننده هورمون رشد جلوگيري مي‌كند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر84 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
ayaad e shabanyeh.docx فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal