سرپرست دفتر گل و گياهان زينتي و قارچ هاي خوراكي: در سال جاري؛ارزش صادرات زعفران 7/15 درصد افزايش يافت
1385/07/18

سرپرست دفتر گل و گياهان زينتي و قارچ هاي خوراكي:

در سال جاري؛

ارزش صادرات زعفران 7/15 درصد افزايش يافت

براي بسته بندي زعفران در كشور مشكلي وجود ندارد


تهران- خبرگزاري كار ايران

 

در سال جاري تاكنون، ارزش صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7/15 درصد افزايش يافته است.

مهندس سيدمحمد كيايي، سرپرست گل و گياهان زينتي و قارچ‌‏هاي خوراكي، در گفت ‌‏و گو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران, ايلنا، در خصوص محصول توليدي زعفران در كشور، گفت‌‏: در سال گذشته 7435/235 تن زعفران در كشور به توليد رسيد و پيش‌‏بيني مي‌‏شود امسال اين رقم به 260 تن افزايش يابد.

 

وي، ميزان صادرات زعفران در سال گذشته را بالغ بر 201 تن اعلام‌‏كرد و افزود: پيش‌‏بيني مي‌‏شود ميزان صادرات در سال جاري 5 درصد نسبت به سال گذشته رشد يابد. ميزان صادرات در 5 ماهه اول سال گذشته بالغ بر 60 تن و به ارزش 7/29621 هزار دلار بوده كه در سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل، 60 تن زعفران به ارزش 7/34268 هزار دلار صادر شده است.

كيايي، با بيان آن‌‏كه به لحاظ ارزش صادرات زعفران در سال جاري رشدي معادل 7/15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است, افزود: در سال 85 جهت ساماندهي صادرات فله‌‏اي زعفران از واحدهاي سورت و فرآوري مدرن، حمايت‌‏هاي لازم به عمل آمده است. ضمن آن كه پيگيري‌‏هاي لازم در راستاي حمايت از بسته‌‏بندي‌‏هاي خرد و اهداء جوايز صادراتي بيشتر به اين بسته‌‏بندي‌‏ها به انجام رسيده است.

وي، با بيان مطلب فوق افزود‌‏: در سال جاري هماهنگي‌‏هاي لازم براي حضور در نمايشگاه‌‏هاي مختلف توسط بخش خصوصي از طريق سازمان توسعه تجارت ايران انجام شده است.

سرپرست دفتر گل و گياهان زينتي و قارچ‌‏هاي خوراكي، در رابطه با راه‌‏كار وزارت جهادكشاورزي براي رفع مشكل بسته‌‏بندي زعفران در داخل كشور، عنوان‌‏كرد‌‏: در حال حاضر براي بسته‌‏بندي زعفران در داخل كشور مشكلي وجود ندارد و صادرات زعفران ايران به صورت فله‌‏اي ( به معناي عام ) نيست ؛ بلكه به صورت بسته‌‏هاي بزرگ انجام مي‌‏شود, به طوري‌‏كه اين نوع بسته‌‏بندي‌‏ها با سفارش شركت‌‏هاي خارجي صورت مي‌‏گيرد و براي اين‌‏كه زعفران در بسته‌‏بندي‌‏هاي كوچك صادر شود، بايد سليقه كشورهاي هدف را شناسايي كرد.

وي، تصريح‌ ‏كرد: در حال حاضر به منظور آشنايي با تكنولوژي روز دنيا‌‏, بسياري از شركت‌‏هاي ايراني در نمايشگاه بين‌‏الملليTOKYO PACK 2006 حضور يافته‌‏اند.

كيايي، با اشاره به اقدامات ديگر وزارت جهادكشاورزي در راستاي معرفي زعفران ايران در خارج از كشور از طريق تبليغات و نمايندگان كشور در خارج از كشور (سفارتخانه‌‏ها), شركت در نمايشگاه‌‏هاي جهاني و عرضه محصول بسته‌‏بندي شده، برگزاري كنفرانس‌‏ها و همايش‌‏هاي بين‌‏المللي صورت مي‌‏گيرد.

وي، افزايش قيمت زعفران را در بازارهاي جهاني عاملي جهت سودآوري بيشتر و فراهم شدن امكانات مالي مناسب براي توليدكنندگان داخلي دانست و در ادامه در خصوص رايزني‌‏هاي جديد با كشورهاي طرف معامله در سال 85، اظهارداشت‌‏: با توجه به خريد توافقي زعفران توسط سازمان مركزي تعاون روستايي, اين سازمان رايزني‌‏هاي بسياري با كشورهاي مختلف براي ايجاد بازارهاي جديد انجام داده و بخشي از محصول خريداري شده را صادر كرده است.

سرپرست دفتر گل و گيان زينتي و قارچ‌‏هاي خوراكي، در خصوص نحوه حمايت دولت از اين صنعت، تاكيد‌‏ كرد: در سال جاري حمايت دولت از زعفران تغييري نيافته ؛ زيرا زعفران يكي از محصول‌‏هاي اشتغال‌‏زا و ارز آور كشور است و معاونت باغباني وزارت كشاورزي سعي مي‌‏كند, به طرق مختلف نظير بيمه‌‏كردن سطوح زيركشت, خريد توافقي زعفران, توزيع دستگاه‌‏هاي خشك‌‏كن جديد‌‏, طرح افزايش كيفيت‌‏, افزايش دانش فني توليدكنندگان و برگزاري سمينارهاي علمي از اين محصول حمايت كند.

وي، بيان‌‏كرد‌‏: در سال جاري براي خروج تعاوني‌‏هاي مرتبط با صنعت زعفران در كشور از حالت ركود برنامه‌‏هاي ايجاد تعاوني‌‏، حل مشكلات آنان و استفاده از پتانسيل‌‏ها در راستاي اجراي برنامه‌‏هاي مربوط به اين محصول، در دستور كار معاونت باغباني وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است.
تعداد مشاهده خبر24 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal