تا پایان برنامه چهارم توسعه، 11 میلیون زن روستایی و عشایری تحت آموزشهای فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرند
1386/02/22

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه كشاورزي :

آموزشهاي فني و حرفه‌اي زنان روستايي و عشايري از الويت‌هاي برنامه‌اي امور زنان وزارت جهاد كشاورزي است و طبق قانون برنامه چهارم و سند چشم‌انداز، بيش از 11 ميليون نفر زن روستايي و عشايري، تحت اين آموزشهاي قرار خواهند گرفت.    

تا به گزارش خبرنگار ايانآ، دكتر دانيالي، مشاور وزير و مدير كل امور زنان وزارت جهاد كشاورزي در همايش بانوان شاغل استان آذربايجان شرقي كه در تبريز برگزار شد، با اعلام اين مطلب افزود: هم اكنون 300 هزار بانوي روستايي و عشايري تحت پوشش خدمات آموزشي و توانمند‌سازي تخصصي دفتر امور زنان وزارت جهاد كشاورزي قرار دارند.

وي با اشاره به فعاليت بيش از 3 هزار نفر خانم در وزارت جهاد كشاورزي افزود: آموزشهاي جهت‌دار از الويت‌هاي وزارت جهاد كشاورزي است، چرا كه با اين روشهاي معمولي به جايي نمي‌رسيم بنابراين بايد براساس خواسته‌ها و نياز روستاييان آنان را توانمند سازيم.

دكتر دانيالي با اشاره به سياست‌هاي دولت جمهوري اسلامي گفت: مهرورزي و عدالت‌گستري جزو اصلي‌ترين سياستهاي دولت بوده و بايد در توزيع امكانات برابري آن جزو اولويت اصلي به شمار آورده شود.

وي در رابطه با فرهنگ‌سازي در روستا گفت: فرهنگ‌سازي در روستا خيلي مهم است، اگر بخواهيم روستا توسعه پيدا كند بايد نيروي انساني توسعه پيدا كند و اگر بخواهيم در روستا موفق عمل كنيم بايد اعتماد‌سازي بكنيم، بايد فرهنگ جهادي و ارزشهاي جهادي را احياء بكنيم و اگر بتوانيم اين كار را به خوبي انجام بدهيم آن موقع روستايي به ما اعتماد پيدا مي‌كند. چرا كه نبض زير ساخت‌هاي روستايي اين است، وقتي اعتماد روستايي را جلب كرديم بايد ما هم آنها را باور بكنيم و اگر اين محقق شد به راحتي مي‌توانيم مشاركت آنها را جلب نماييم.

در ادامه مهندس شفاعت، رييس سازمان جهاد كشاورزي استان آذربايجان شرقي با اشاره به وسعت باغات موجود  در استان گفت: آذربايجان شرقي از نظر وسعت باغات رتبه پنجم كشور را دارا بوده و وسعت 100 هزار هكتاري باغات استان طي برنامه‌ زمانبندي شده 10 ساله، به 200 هزار هكتار افزايش خواهد يافت.

وي همچنين افزود: استفاده از ناظرين فني در استان، جزو اولويت‌هاي برنامه‌اي سازمان جهاد كشاورزي قرار داشته و طي سال گذشته 406 نفر از فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي به عنوان ناظرين باغات، مزارع، گلخانه‌ها، امور دام، ترويج، حفظ نباتات و منابع طبيعي به كار گرفته شده‌اند و هم اينك نيز بيش از 1303 نفر در قالب تشكل‌هاي كشاورزي، بيمه، ناظرين و واحدهاي توليدي بخش كشاورزي يا به صورت كارشناس در دامداريها و صنايع تبديلي به فعاليت توليدي مشغول هستند.

شفاعت تصريح كرد: از تعداد 2725 نفر از فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي جوياي كار استان با تكميل 2 شهرك دامپروري در شهرستانهاي تبريز و بناب 4100 نفر و پنج شهرك گلخانه‌اي در شهرستانهاي تبريز، جلفا، كليبر، اهر و مرند 1948 نفر به فعاليت توليدي مشغول خواهند شد./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal