کاهش 30 درصدی حضور دام ها در مراتع با تقویت دامداری صنعتی طی 10 سال آینده
1393/01/31

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با توجه به وسعت 4.5 میلیون هکتاری و وضعیت پوشش گیاهی مراتع کشور، حضور دام در مراتع بیش از دو برابر ظرفیت این عرصه‌های طبیعی است.

خداکرم جلالی معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حدود 4.5 میلیون هکتار از مراتع کشور وضعیت مطلوبی از نظر میزان غنی‌ بودن و پوشش گیاهی ندارند چراکه 10 درصد از این مراتع غنی، 20 درصد متوسط و 70 درصد از آن‌ها جزو مراتع فقیر هستند.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته سالانه 37 میلیون واحد دامی می‌توانند از مراتع کشور تغذیه کنند در حالی که هم‌اکنون بیش از 80 میلیون واحد دامی در مراتع حضور دارند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان این‌که حضور دام در مراتع بیش از دو برابر ظرفیت این عرصه‌های طبیعی است، ادامه داد: حضور بیش از حد دام در مراتع پدیده‌ ساده‌ای نیست تا بتوان با بخشنامه یا قانونی آن را محدود یا کنترل کرد اما در وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی شده تا دامداری صنعتی تقویت شود و طی 10 سال آینده 30 درصد دام‌هایی که در مرتع حضور دارند، کاهش یابند.

جلالی اظهار کرد: یکی از طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برای احیاء و توسعه‌ مراتع، اجرای طرح‌های مرتع‌داری است که در قالب این طرح‌ها محدوده‌ خاصی در اختیار دامدار قرار می‌گیرد و از او می‌خواهیم تا برای غنای مراتع دامدار اقداماتی را انجام دهد. در این راستا برخی از دامداران با آموزش‌هایی که دیده‌اند گونه‌های سازگار با هرمحیط را شناسایی و کاشته‌اند تا بتواند در محدوده‌ای که در اختیار دارد، دام خود را تغذیه کنند.

تعداد مشاهده خبر41 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal