توليد گونه جديد چاي با نام اميد در كشور
1387/05/07

رئيس مركز تحقيقات چاي گفت: محققان كشورمان در مركز تحقيقات چاي كشور با اصلاح نژاد گياه چاي موفق به توليد و پرورش كلون جديدي از اين گياه شدند. اين كلون از سال آينده تكثير و در اختيار كشاورزان گذاشته مي شود تا در باغات چاي مورد كشت و بهره برداري قرار گيرد.

دكتر علي فاطمي چوكامي در گفتگو با خبرنگار مهر به تغيير ذائقه كشور به دليل ورود بي رويه چاي اشاره كرد و افزود: به منظور برگرداندن ذائقه مردم كشور به سوي چاي توليد داخل اقدام به اصلاح و تكثير ارقام و كلونهاي جديد كرديم. 

وي چاي ايراني را سالم ترين چاي خواند و ادامه داد: از سال 72 براي مبارزه با آفات در باغات چاي كشور به جاي استفاده از سم روشهاي بيولوژيكي بكار گرفته شد كه با استفاده از اين روش چاي سالم توليد مي شود.

رئيس مركز تحقيقات چاي با بيان اينكه چاي وارداتي از نوع درجه 3 است و داراي مواد افزودني شيميايي است، خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه چاي توليد داخل عاري از هرگونه مواد و افزودني هاي شيميايي است.

وي در ادامه از توليد كلون جديد در اين مركز خبر داد و گفت: پژوهشگران مركز تحقيقات چاي در راستاي اهداف اصلاح نژاد موفق به توليد كلون جديدي از چاي به نام "اميد" شدند.

فاطمي در خصوص ويژگيهاي اين كلون اظهار داشت: كلون جديد "اميد" به آفات و بيماريها مقاوم است و سازگاري بيشتري با آب و هواي استان گيلان دارد. ضمن آنكه از نظر كمي و كيفيت در حد قابل قبولي است.

وي ادامه داد: علاوه بر اينها زود بيدار مي شود و دير هم به خواب مي رود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal