تجهيز 220 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به سامانه زهكشي زيرزميني
1391/05/09

مدير كل دفتر امور آب وخاك كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي گفت: براي اولين بار در كشور مطالعات زهكشي اراضي شاليزاري در استان مازندران در سطح 155 هزار هكتار با اعتباري معادل 20 ميليارد ريال آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومي معاونت آب و خاك وصنايع وزارت جهاد كشاورزي مهندس عليرضا پرستار با بيان اين مطلب افزود : پيش بيني مي شود اين مطالعات در سطح 235 هزار هكتار ( مصوبه هيئت دولت ) ادامه يابد.

وي با اشاره به اينكه تاكنون 220 هزار هكتار از اراضي كشاورزي كشور به سامانه زهكشي زيرزميني مجهز شده است، ياد آور شد: زهكشي اراضي وسيله اي براي رشد توليدات، تضميني براي توسعه پايدار در آبياري و ابزاري به منظور حفاظت از منابع خاك است.

پرستار ادامه داد: شواهد حاكي از آن است كه در طي دهه هاي گذشته زهكشي اراضي به عنوان يك تكنيك موثر براي كنترل آب ماندگي، شوري و احياي اراضي كشاورزي توسعه يافته است.

مدير كل دفتر امور آب وخاك كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در مناطق زهكشي شده ثابت شده است كه زهكشي از نظر فني و اقتصادي يك عمل مناسب براي افزايش محصول و در نتيجه افزايش درآمد كشاورزان به شمار مي رود.

وي اضافه كرد: علاوه بر آن كه زهكشي تضمين كننده حاصلخيزي خاك و حفاظت محيط زيست در مقابل تخريب خواهد بود.

به گفته اين مدير اهداف زهكشي به عنوان بخشي از مديريت آب كشاورزي، افزايش رشد محصولات و حفظ حاصلخيزي خاك و دفع آب مازاد زيرزميني و سطحي، دفع نمك هاي محلول به همراه آب اضافي از پروفيل خاك و حفظ و كنترل سطح آب زيرزميني در تراز مناسب را در پي دارد پرستار گفت: مطالعات حاكي از آن است كه نواحي كه از نظر زهكشي طبيعي داراي محدوديت بوده و نيازمند زهكشي مصنوعي هستند و غالبا در دشت هاي ساحلي، دره هاي رودخانه اي و جلگه هاي مناطق مرطوب كه بارش در فصولي از سال از تبخير بيشتر است ضروري است.

مدير كل دفتر امور آب وخاك كشاورزي وزارت جهاد كشاورزي خاطر نشان ساخت: اهداف ديگري در اجراي طرح هاي زهكشي مد نظر است كه از جمله آنان مي توان به تسهيل در تردد ماشين هاي كشاورزي و در نهايت مكانيزاسيون، امكان تنوع كشت و كاشت محصولات با ارزش تردر اراضي شاليزاري كه به دليل وجود مداوم آب به هيچ وجه امكان كشت دوم وجود ندارد، اشاره كرد

وي در پايان افزود: بنابراين زهكشي اراضي شاليزاري به روش كنترل شده مي تواند شرايط را براي كشت دوم فراهم كند كه از نظر اقتصادي براي كشاورزان بسيار حائز اهميت بوده و تحولي در افزايش رشد محصولات كشاورزي و درآمد كشاورزان ايجاد خواهدكرد.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal