طرح جامع دانه های روغنی تدوین می شود
1387/05/30

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي از تدوين طرح جامع دانه هاي روغني در كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در كرج،دكتر محمدرضا جهانسوز ظهر امروز در گردهمايي برنامه ريزي علمي دانه هاي روغني در كرج اظهار داشت: براي اولين بار با استفاده از صاحب نظران تراز اول كشور و توسط موسسه پژوهشها و برنامه ريزي اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي طرح استراتژيك توليد محصولات زراعي براي بخش زراعت تدوين مي شود و هم اكنون نتايج آن منتشر شده است.

وي افزود: در اين طرح به صورت محصولي به تمام محصولات استراتژيك (13 محصول) توجه شده است و يك سنتز كلي صورت گرفته كه بزرگترين اولويت براي ساماندهي توليد و توجه ويژه به تشكلها استخراج شده است.

اين مسئول خاطرنشان كرد: هم اكنون بر روي محصول كلزا برنامه هاي اجرايي و عملياتي توسط وزارت جهاد كشاورزي با مشاركت وزارتخانه هاي بازرگاني و صنايع انجام مي شود و كليه محصولات صنعتي به خصوص دانه هاي روغني به صورت چند وجهي مورد توجه قرار مي گيرد.

جهانسوز بيان داشت: چون محصولات روغني به صورت مستقيم قابل مصرف نيستند اگر دچار اختلال شوند بر روي جذب محصول و توليد سال آينده تاثير مي گذارد.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي عنوان كرد: اگر واردات بدون برنامه ريزي صورت گيرد، در توليد و صنعت اختلال به وجود مي آيد از اين رو به منظور ساماندهي اين مسئله برنامه استراتژيكي با همكاري سه وزارتخانه مذكور تدوين مي شود.

وي يادآور شد: كشور ما در بخش دانه هاي روغني بسيار وابسته است و خشكسالي امسال هم تا حدودي باعث افزايش مشكلات شده است همچنين هدف گيريهايي دولت براي ترويج دانه هاي روغني در ابعاد مختلف و از نظر مسئولان نظام و كليه دست اندركاران جايگاه ويژه اي دارد.

اين مسئول متذكر شد: در مجموع در ميان دانه هاي روغني، كلزا داراي ويژگيهاي بسيار مطلوبي است كه علاوه بر كلزا، دانه گلرنگ نيز بايد وارد ميدان شود.

جهانسوز تصريح كرد: سال گذشته كاشت گلرنگ ديم در مناطق سرد به صورت پايلوت انجام شد، طبق پيش بيني كار كردن بر روي توليد دانه گلرنگ در مناطق ديم سردسير و معتدل مشكلي ندارد؛ بنابراين بايد اقدام به كاشت وسيعتر اين دانه در مناطق سرد و معتدل شود.

وي ادامه داد: كلزا يكي از محصولاتي است كه در كنار ديگر محصولات در زمينه تامين بذر كشور توانايي دارد و بايد به جرگه صادركنندگان بذر در دنيا بپيونديم.

تعداد مشاهده خبر39 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal