وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به ايسنا: پرورش ميگو در خوزستان بايد دوباره آغاز شود
1385/07/09
خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: كشاورزي و دامپروري
  « بايد پرورش ميگو در خوزستان دوباره آغاز شود و پرورش‌دهندگان ديگر بهانه‌اي ندارند.»
 محمدرضا اسكندري ـ وزير جهاد كشاورزي ـ در حاشيه بازديد از پروژه‌هاي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان، بهره‌برداري از پروژه پرورش ميگو در چوئبده آبادان را از اهداف سفرش خواند و به خبرنگار كشاورزي ايسنا توضيح داد: « برداشت از مزارع پرورش ميگو در استان خوزستان به‌دليل وجود بيماري لكه‌سفيد به مدت چهار سال تعطيل بود و نداشتن راه مقابله با اين بيماري در گذشته تعطيلي واحدهاي ميگو را به دنبال داشت.»
او تصريح كرد: « بيماري لكه سفيد در سال گذشته در مزارع ‌ميگوي استان بوشهر در حال شيوع بود كه تصميم گرفتيم با وجود اين بيماري به توليد ميگو بپردازيم. مسائل فني و ساختار حوضچه‌هاي ميگو را تغيير و نمونه مقاومي از ميگو به نام وانامي را وارد حوضچه‌ها كرده و به تكثير اين گونه پرداختيم. عملكرد برداشت ميگو در واحد سطح با اين روش بيش از عملكرد برداشت در سال‌هاي ديگر بود.»
 
اسكندري بيان كرد: « با مشاهده بيماري لكه سفيد در مزارع كشت ميگوي استان خوزستان از پرورش‌دهندگان ميگو خواستيم تا مطابق با شرايط پرورش ميگو در بوشهر به كشت بپردازند اما آن‌ها حاضر به پرورش اين نوع مقاوم ميگو نشدند.»
 
وي ادامه داد: « مسوولان جهاد كشاورزي براي مقابله با ترس ناشي از بيماري لكه سفيد در مزارع كشت ميگو دست به كار شده و در سطح 26 هكتار از اراضي چوئبده آبادان ميگوي وانامي را پرورش دادند كه امروز شاهد بهره‌برداري از اين واحد هستيم. در سال‌هاي قبل از تعطيلي كشت ميگو در خوزستان از هر هكتار كشت ميگو حدود 5/1 تن ميگو برداشت مي‌شد، اما امروز اين ميزان برداشت از هر سطح هكتار به 2 تن و 400 كيلوگرم رسيده است. اين امر نشان مي‌دهد كه نه تنها با بيماري لكه سفيد مقابله شده، بلكه عملكرد برداشت از هر هكتار كشت نيز افزايش يافته است.»
 
وزير جهاد كشاورزي با اشاره به ظرفيت چشم‌گير و پتانسيل مناسب پرورش ميگو در سطح كشور، خاطرنشان كرد: « بخش تحقيقات و فن‌آوري وزارت جهاد كشاورزي در حال فعاليت در اين زمينه است.»
 
او اظهار كرد: « حدود 4000 هكتار اراضي براي كشت ميگو در خوزستان وجود دارد كه از اين ميزان حدود 2300 هكتار آماده پرورش است. چنان چه در اين ميزان اراضي به پرورش ميگو بپردازيم، خوزستان نخستين استان در زمينه پرورش ميگو در كشور خواهد شد. هم‌چنين چنان چه زمينه جذب پرورش ميگو در استان فراهم شود اراضي ديگري نيز به پرورش ميگو در استان اختصاص خواهد يافت.»
 
وزير جهاد كشاورزي درباره توزيع كود شيميايي بين كشاورزان گفت: « امسال حدود چهار ميليون و 700 هزار تن كود شيميايي در كشور تهيه شده كه با اين ميزان نبايد در زمينه توزيع كود شيميايي مشكلي وجود داشته باشد. بايد در استان‌ها نظارت بر توزيع كود شيميايي را بيش‌تر كرده تا ديگر مشكلي در اين زمينه نداشته باشيم.»
 
اسكندري تصريح كرد: « مشكلي در زمينه توزيع كود شيميايي وجود ندارد و ممكن است تنها مشكل در حمل و نقل كود شيميايي باشد. تمام انبارهاي سازمان جهاد كشاورزي و تعاون روستايي خوزستان انباشته از كود شيميايي است. امسال براي نخستين‌بار در فصل زراعي بيش از 60 درصد كود شيميايي مورد نياز كشاورزان خوزستان آماده توزيع است.»
 
او با تاكيد بر نوسازي نخيلات آبادان و خرمشهر گفت: « بايد به نوسازي نخلستان‌هاي آبادان و خرمشهر بپردازيم زيرا حدود 4 ميليون اصله نخل در آبادان و خرمشهر وجود دارد كه اين نخيلات فرسوده هستند. پس از هشت سال جنگ تحميلي تنها اقداماتي براي بازسازي اين نخيلات با هدف حفظ و زنده نگهداري آن‌ها انجام شده است. هم اكنون به فكر نوسازي اين نخل‌ها هستيم.»
 
وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: « هم اكنون خرمايي كه توليد مي‌شود حدود يك سوم تا يك چهارم ظرفيت اصلي توليد است و بايد اين نخل‌ها نوسازي شوند.»
 
اسكندري گفت: « براي نخستين‌بار محققان جهاد كشاورزي در بخش بيوتكنولوژيك به فن‌آوري توليد نهال خرما از طريق كشت بافت دسترسي يافتند.»
 
وي خاطرنشان كرد: « يكي از مشكلات خرما در سطح كشور بسته‌بندي است كه بايد در اين زمينه به صنايع تبديلي توجه كنيم. به همين منظور اتحاديه تعاوني‌هاي روستايي كشور نخستين نمايشگاه محصولات غذايي كشاورزان را در بسته‌بندي‌هاي جديد در كشور كنيا به مدت 20 روز در معرض فروش و عرضه قرار خواهد داد.»
 
وزير جهاد كشاورزي بيان كرد: « در نظر داريم در استان خوزستان به توليد شهد خرما بپردازيم تا در آينده شهد خرما را در برخي از محصولات فرآوري شده غذايي جايگزين شكر سازيم.»
 
اسكندري در پاسخ به اين پرسش كه چرا از تمام ظرفيت‌هاي موجود زمين‌هاي مستعد كشاورزي استفاده نمي‌شود، در جمع خبرنگاران توضيح داد: « در استان خوزستان اراضي ديمي متعددي وجود دارد كه بايد به اراضي آبي تبديل شوند. در حال حاضر شناسايي پروژه 550 هزار هكتاري از اراضي مستعد كشاورزي در حال پيگيري و اجرايي شدن است و به دنبال يافتن رديف اعتباري براي عملياتي شدن اين پروژه هستيم.»
 
او درباره خريد تضميني و توافقي محصولات از كشاورزان گفت: « خريد تضميني محصولات كشاورزي پابرجاست اما به‌دنبال خريد توافقي هستيم. زيرا قيمت خريد تضميني قيمت كفي است كه با هدف حمايت از كشاورز در هنگامي كه محصولات بر روي دست كشاورز باقي مي‌ماند اعلام مي‌شود؛ اما قيمت توافقي قيمتي است كه براي سود بردن كشاورز از محصولات توليد شده اعلام مي‌شود. به عنوان نمونه قيمت خريد زعفران با مطرح شدن خريد توافقي از 200 هزار تومان به 320 هزار تومان افزايش يافت كه امسال اين قيمت به 390 هزار تومان رسيده است.»
 
وزير جهاد كشاورزي بيان كرد: « هم‌چنين امسال قيمت تضميني خريد خرماي درجه يك 290 تومان بود. با اين حال در بعضي مناطق، اتحاديه‌هاي تعاون روستايي، خرما را با قيمت 300 تا 1700 تومان خريدند كه در اينجا سود به صورت مستقيم عايد كشاورزان مي‌شود.»
 
وي يادآور شد: « امسال براي نخستين‌بار به دنبال خريد نقدي محصولات از كشاورزان هستيم كه به همين منظور محصول گندم و برنج به صورت نقدي از كشاورزان خريده مي‌شود. هم‌چنين محصول چغندر نيز در استاني هم‌چون آذربايجان غربي به صورت نقدي از كشاورزان خريداري مي‌شود.»
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal