دامداري‌هاي روستايي ساماندهي مي‌شوند
1386/05/31

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، محمدعلي شم آبادي در اين نشست كه شب گذشته برگزار شد به توضيح تاريخچه تعاون در ايران پرداخت و به روند شكل‌گيري سازمان تعاون روستايي قبل و بعد از انقلاب اشاره كرد.

وي درباره هدف از ايجاد سازمان تعاون روستايي گفت: ايجاد سازمان براي ساماندهي، نظارت، هدايت، حسابرسي و كمك به تشكل‌ها بوده است و اين كار در دستور كار ما قرار دارد.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به ماده سه اساسنامه سازمان و تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي اظهار كرد: اگر تعاوني‌ها به وظايف اساسنامه‌اي خود بازگشت داشته باشند اين اساسنامه كه از پيشرفته ترين و پرظرفيت ترين اساسنامه‌هاست در خصوص جمع‌آوري، بازار رساني، فراوري، صنايع تبديلي، تامين نيازهاي مادي و اساسي، توزيع نهاده مركزي تعاون روستايي در رابطه با ساماندهي خريد و فروش محصولات كشاورزي تصريح كرد: ما ساماندهي خريد و فروش محصولات را با ساماندهي خريد تضميني آغاز كرديم.

وي در ادامه با بيان اينكه هشت اتحاديه سراسري تحت نظارت سازمان خصوصي انجام گرفته، كوتاه كردن فرآيند پرداخت‌ها بود كه از متوسط هفتاد روز به سه روز رسيده است و سعي كرديم مراحل ماندگاري و فروش محصولات را كم كنيم و طبق اين برنامه ماندگاري محصول بيشتر شده و فروش آن نيز سريعتر صورت مي‌گيرد.

شم‌آبادي رويكرد اساسي براي حمايت واقعي از كشاورز را سياست خريد توافقي اعلام كرد و افزود: 44 محصول تحت پوشش خريدهاي توافقي قرار گرفت و منابع مالي آن نيز توسط شبكه تامين شده و منفعت محور است چون سود و زيان خريد و فروش شامل حال شبكه مي‌شود پس شبكه سعي مي‌كند محصول با كيفيتي را خريداري كند و كشاورز هم براي اينكه محصولش بهتر فروش برود محصولش را با كيفيت توليد مي‌كند. از نكات مهم اين طرح فروش همزمان محصول است كه تعاوني‌هاي روستايي پس از خريد سريع، آن را به بازار مصرف مي‌رسانند كه در اين طرح شبكه فروش مشخص است اين طرح باعث شده تا علاوه بر موارد ذكر شده ضرر و زيان دولت نيز كم شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي درباره خريد گندم توسط شبكه تعاوني‌ها كه مردمي است و اعضاي آن كشاورزان هستند، تاكيد كرد: اصل 44 قانون اساسي و ابلاغيه مقام معظم رهبري در خصوص اجراي اين اصل و واگذاري امور به بخش‌هاي خصوصي و دولتي مي‌طلبد تا به شبكه مردمي تعاون روستايي در خريد گندم توجه بيشتري شود و دولت با مردم رقابت نداشته باشد بلكه سعي شود تا شبكه‌هاي مردمي توانمندتر شوند زيرا اين امر مانع از بزرگ‌تر شدن دولت خواهد شد بنابراين شبكه تعاوني‌هاي روستايي در بحث خريد گندم شبكه قدرتمندي است و ظرفيت‌هاي انبار و مراكز خريد خوبي دارد كه نبايد ناديده گرفته شود.

رييس هيات مديره و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي با اشاره به تحولات در وظايف جاري سازمان خاطرنشان كرد: طرح‌هايي از قبيل طرح جامع 11 هزار فروشگاه مصرف روستايي به عنوان يك شبكه فروشگاهي در بين شبكه‌هاي روستايي، طرح سيستم مالي و اداري يكپارچه كه با كمك از تكنولوژي روز و فناوري‌هاي نوين IT در كل كشور برنامه‌ريزي شده كه فعلا به صورت پايلوت در استان گلستان، شهر ورامين و اتحاديه مركزي اجرا شده در دست اقدام است.

وي تاكيد كرد: كك شبكه فروشگاه‌هاي تعاوني مصرف مي‌تواند به صورت فروشگاه‌هاي زنجيرهاي به قويترين مراكز تامين نيازهاي كشاروزان تبديل شود.

شم‌آبادي درباره بازمهندسي تشكل‌ها تصريح كرد: در گذشته شبكه تعاوني‌هاي روستايي با وزارتخانه كاري نداشت و تعاوني‌هاي روستايي از ظرفيت‌هاي وسيع وزارتخانه مطبوع محروم بود و وزارتخانه نيز از ظرفيت شبكه محروم مانده بود كه يا كمك وزارتخانه با بازمهندسي تشكل‌ها در دل روستا با انتخاب هيات مديره‌هاي مناسب و حذف واسطه‌هاي سنتي كه نماينده‌هاي گروه در بين چهار و پنج روستا مي‌آمدند و هيات مديره را انتخاب مي‌كردند ولي با مراجعه با آراي مردم، 1200 تشكل ساماندهي شدند و در سال 86 نيز 1800 شركت تعاوني بازمهندسي مي‌شوند كه در اين طرح معاونان و روساي جهاد استان‌ها نيز درگير آن شدند.

رييس هيات مديره و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي در خصوص نتايج طرح بازمهندسي گفت: واسطه‌ها با اجراي اين طرح حذف شدند و مشاركت روستاييان افزايش پيدا كرده و هيات مديره‌ها به صورت مستقيم انتخاب شدند كه در اين انتخاب‌ها ميانگين سواد بالا رفته و ميانگين سن كاهش يافته است كه با استفاده از تحصيلات بالا و انرژي جواني در هيات مديره‌هاي شركت تعاوني‌ها اجراي طرح‌ها آسانتر خواهد بود.

وي در ادامه از باز مهندسي سه تشكل امور دامي تا اواسط مهرماه سال جاري خبر داد و گفت: انتخابات سه تشكل امور دامي (مرغداران گوشتي، مرغداران تخم گذار و دامداران) در شهريور و مهرماه سال جاري برگزار مي‌شود و هيات مديره‌هاي واقعي اين تشكل‌ها انتخاب مي‌شوند كه در نهايت سپرده‌شدن امور به هيات مديره‌هاي جديد مشكل مرغ و تخم مرغ و گوشت كشور حل شود، ساماندهي دامداري‌هاي پراكنده در روستاها را به كمك اموردام در دست اقدام داريم.

شم‌آبادي بر طرح به روزكردن سهام شركت‌هاي تاكيد كرد و ادامه داد: در 20، 30 سال گذشته شركت‌ها به سمت سهام اعضا نرفتند و اين حق واقعي اعضا را به آنها ندادند و ما در طرح به روزكردن ارزش سهام اعضاي شركت تعاوني‌ها كه تا پايان سال اجرا مي‌شود به دنبال بازگرداندن حق اعضا در اين خصوص به خودشان هستيم.

وي درباره خريد مرغ و تخم مرغ در جمع معاونين استانداري‌ها گفت: يكي از مهمترين دلايل‌ها كه منجر به افزايش قيمت مي‌شود، دلالان هستند كه در سال‌هاي اخير با خريد مرغ ارزان و فروش به قيمت دلخواه باعث افزايش قيمت‌ها مي‌شدند ولي به طور كل قصد داريم دلالان را حذف كنيم تا هم توليدكننده و هم مصرف كننده دچار مشكل نشوند. مجري اين طرح اتحاديه مركزي است كه و معاونت برنامه‌ريزي، سازمان مركزي تعاون روستايي، پشتيباني امور دام و معاونت امور دام و جهاد استان‌ها در اين كار دخيل هستند مرغ را به صورت زنده از مرغداري‌ها كيلويي 1150 تومان مي‌خريم و به صورت كشتار شده و آماده ارائه به مشتري كيلويي 1800 تومان به مصرف كننده مي‌رسانيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي از تهيه نقشه جامع صنايع تبديلي و تكميلي كشور براي تك تك استان‌ها خبر داد و گفت: 227 پروژه دربارهبوجاري، بسته بندي، فرآوري، انبارها، سردخانه‌ها در اين نقشه پيش‌بيني شده تا ارزش محصولات را افزايش داده و قدرت ماندگاري محصول را بيشتر كند. ما براي رسيدن به اين دو هدف ناگزير هستيم از صنايع تبديلي و تكميلي استفاده كنيم.

رييس هيات مديره و مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي درباره تحول در سازمان مركزي و پروژه‌هاي در دست اقدام در خصوص توانمندسازي و تعالي سازماني مطالبي را بيان كرد.

در پايان اين نشست جواد علي‌آبادي، معاون بين‌الملل و توسعه اقتصادي استان‌هاي وزارت كشور با تاكيد بر خصوصي بودن شبكه تعاون روستايي گفت: اين شبكه پتانسيل عظيمي دارد و نگاه نو و مدرن مديريت جديد سازمان مي‌تواند مشكل خريد و فروش خرد را حل كند و با توانمندي شبكه و انجام وظايف اصلي‌اش مي‌تواند مشكل بازاريابي صادرات و ... را حل كند. معاونان برنامه‌ريزي نيز در استان‌ها پيگير شوند تا اين برنامه‌ها عملي شود چون برنامه‌ها باعث رونق در اقتصاد روستا و استان‌ها خصوصا بخش كشاورزي مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal