كاركردهاي مختلف بخش كشاورزي در مركز پژوهش هاي مجلس بررسي شد
1387/02/11

مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي كاركردهاي مختلف بخش كشاورزي را بررسي كرد.

به گزارش دفتر اطلاع رساني مركز پژوهشها، دفتر مطالعات زيربنايي اين مركز طي اظهارنظري با بيان اين مطلب كه بخش كشاورزي علاوه بر توليدغذا، توليدكننده كالاهاي غيرمصرفي نيز بوده و برخي خدمات ديگر نظير جاذبه‌هاي توريستي را نيز ايجاد مي‌كند، افزود: فعاليت بخش كشاورزي در همين حال پيامدهاي اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي متعددي به دنبال مي‌آورد كه از جمله آنها حفاظت از زمين ، مديريت مناسب منابع تجديد شونده، محافظت از تنوع زيستي و نيز برخي دستاوردهاي اقتصادي و اجتماعي در مناطق روستايي است.

در بخش ديگري از اين اظهارنظر عملكرد بخش كشاورزي به چهار بخش عملكرد سبز، آبي ، زرد و سفيد تقسيم شده و ضمن تشريح هر يك از اين بخش‌ها آمده است: عملكرد سبز بخش كشاورزي شامل فعاليت‌هايي است كه نگهداري و مديريت زمين ، مديريت حيات وحش، ايجاد محل سكونت براي حيوانات و كمك به آنها براي زندگي بهتر، حفاظت از تنوع زيستي، چگونگي استفاده از مواد مغذي و كاهش ميزان كربن موجود در فاضلابها از جمله آنهاست و عملكرد آبي بخش كشاورزي نيز فعاليت‌هايي نظير مديريت آب، بهبود كيفيت آب، كنترل سيل و توليد انرژي از آب را در بر مي‌گيرد.

مركز پژوهشها سپس با تشريح عملكرد زرد بخش كشاورزي خاطرنشان ساخت كه ايجاد همبستگي و يكپارچگي در مناطق روستايي، بهبود رفتارهاي فرهنگي و نگهداري از ميراث گذشتگان، توسعه جهانگردي و سرگرمي‌هاي كشاورزي از جمله دستاوردهاي كشاورزي در اين بخش به شمار مي‌روند ، ضمن اينكه عملكرد سفيد اين بخش نيز شامل امنيت و سلامت غذايي مي‌شود.

مركز پژوهشها در پايان تصريح كرد كه زراعت و كشاورزي پتانسيل‌هاي بالقوه‌اي براي انجام فعاليت‌هايي با عملكرد چندگانه و ايجاد محصولات متفاوت دارند به ويژه اينكه نوعي ارتباط قوي بين زراعت و زمين‌هاي روستايي وجود دارد چرا كه هر نوع زراعت يك تاثير خاص در زمين به جاي مي‌گذارد. و علي‌رغم اين كه اقدامات مفهومي و نظري در زمينه كاربردهاي چندگانه كشاورزي در گذشته و حال صورت گرفته است، با اين وصف انجام تحقيقات عملي بيشتري در اين زمينه ضرورت دارد.نسخه كامل اين گزارش پژوهشي در نشاني www. Majlis.ir موجود است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal