توليد پنبه‌ در مسير رسيدن به استانداردهاي بين‌المللي
1387/07/07

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد بر اينكه كشور ايران با اقليم‌هاي مختلف استعداد بسيار زيادي براي توليد دانه‌هاي روغني دارد، سطح زيركشت پنبه را در سال 1375، 320 هزار هكتار و توليد پنبه محلوج را در همان سال 156 هزار تن با عملكرد يك تن و 900 كيلوگرم ذكر كرد و گفت: اكنون اطمينان داريم كه مي‌توانيم در زمينه تامين نياز صنايع و حتي صادرات اين محصول قدم برداريم.

مهندس اسماعيل نگارش در گفت‌وگو با (ايسنا)، ضمن بيان مطلب فوق افزود: با اقداماتي كه از طريق بخش استاندارد دنبال مي‌كنيم به سمت استاندارد كردن پنبه حركت مي‌كنيم تا در آينده‌اي نزديك استانداردهاي پنبه كشورمان را به حد استانداردهاي بين‌المللي برسانيم.

وي يكنواخت كردن معاملات پنبه، شفاف‌سازي و درك بهتر در معاملات اين محصول، استانداردسازي در حمل و نقل را از مزاياي استاندارد كردن پنبه عنوان و تاكيد كرد كه استاندارد كردن پنبه تاثير بسياري در افزايش كيفيت پنبه دارد.

نگارش در ادامه با اشاره به اينكه وزارت جهاد كشاورزي برنامه‌هاي راهبردي خود را در زمينه پنبه و مسائل مرتبط با توليد تدوين كرده است، خاطرنشان كرد: درحال حاضر ارقام تجاري بسيار مناسب با شرايط كشورمان در پنبه در حال آزادسازي است و در اين زمينه بدنبال ارقام زودرس و با طول رشد 120 تا 130 روز براي توسعه كشت دوم هستيم و اين اقدام آغاز شده است.

او ادامه داد: در زمينه نياز صنايع نيز درحال تكثير ارقام پنبه با طول تار بلندي هستيم كه صنايع اعلام كرده‌اند و البته بدليل اينكه قيمت اين محصول دو برابر قيمت پنبه معمولي است بايد بصورت تضميني خريداري شود.

نگارش با تاكيد بر اينكه براي دستيابي به خودكفايي پنبه مقدمات طرحي جامع آماده شده است، ادامه داد: تدوين و توصيف رويكردهايي جهت ايجاد تعامل سيستم اجرايي كه علاوه بر رعايت شدن اولويت‌ها، در جهت تحقق اهداف قرار گيرد از جمله اهداف اين طرح جامع است كه البته بررسي اين طرح در طول سال ضروري است و بايد متناسب با شرايط كامل شود.

وي افزود: در اينگونه طرح‌ها ضرورت دارد كه جهت جلوگيري از هرگونه فعاليت‌هاي تصادفي يا از پيش تعيين نشده، بررسي‌هاي لازم صورت گيرد و بايد همراه با تدوين طرح جامع ضمانت اجرايي آن نيز توسط بخش خصوصي و بخش دولتي ايجاد شود تا بتوان به اهداف مورد نظر دست يافت.

او تاكيد كرد: در صورت ايجاد انسجام، تعامل و هماهنگي بخش خصوصي و دولتي، تصميم داريم از طريق سياست كشاورزي آرماني عملكرد پنبه را از دو هزار و 200 كيلوگرم به سه هزار كيلوگرم برسانيم و هيچ ضرورتي به افزايش سطح زيركشت كه مانع برنامه‌هاي الگوي كشت است نداريم و لازم است كه طي قراردادهايي زمين‌هايي را كه آب آنها تامين شده و بازده اقتصادي دارند را زير كشت ببريم.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: با سطحي معادل 200 هزار هكتار از ارقام تجاري مي‌توانيم معادل 600 هزار تن وش پنبه را عرضه كنيم كه اين امر دست‌يافتني است.

او تاكيد كرد: توليد پنبه يك زنجيره‌اي بين پنبه‌كاران، كارخانه‌هاي نساجي و كارخانه‌هاي پنبه است كه اين زنجيره توليد توسط بخش خصوصي درحال انجام است و دولت نيز در راس اين هرم با وظيفه حاكميتي خود و با حمايت‌هايي كه از اين محصول مهم دارد تمام سعي خود را در جهت افزايش توليد به‌كار مي‌گيرد.

وي افزود: در زمينه پنبه آن‌چيزي كه مي‌تواند بخش خصوصي را متحول سازد مشاركت پنبه‌كاران از توليد تا مصرف و سهيم كردن توليدكنندگان در مجموعه‌هاي صنعتي است كه اين روند به پنبه‌كاران كمك مي‌كند تا با انگيزه بيشتر، بهترين و با كيفيت‌ترين محصول را عرضه كنند.

نگارش با بيان اينكه مديريت علمي و دانش‌محور در زمينه پنبه راهگشاي تحول خواهد بود، خاطر‌نشان كرد: محلوج پنبه ايران 784 كيلوگرم و در رتبه سيزدهم است كه اين ارقام نشان مي‌دهد كيفيت مديريت و ارقام كه توسط وزارت جهاد كشاورزي در توليد اعمال مي‌شود مطلوب است ولي ما از اين وضعيت راضي نيستيم و به دنبال كيفيت بهتر هستيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
p.akhlagh.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal