مركز پژوهشهاي مجلس شوراي‌اسلامي دستيابي به خودكفايي در توليد دانه‌هاي روغني را در گرو توسعه كشت كلزا در كشور اعلام كرد
1386/08/09

مركز پژوهشهاي مجلس شوراي‌اسلامي دستيابي به خودكفايي در توليد دانه‌هاي روغني را در گرو توسعه كشت كلزا در كشور دانست.

به گزارش ايرنا، دفاتر مطالعات اجتماعي و زيربنايي اين مركز، در پاسخ به درخواست احمد توكلي نماينده تهران به بررسي روند توليد دانه‌روغني كلزا در كشور پرداخت.

در اين گزارش تصريح شده‌است:دستيابي به‌خودكفايي در توليد روغن (نباتي) با توسعه كشت كلزا در كشور امكانپذير بوده و لازمه اين كار تصويب طرح جامعه افزايش توليد دانه‌هاي روغني و حمايت همه جانبه تمام بخش‌هاي ذي‌ربط از آن است.

اين گزارش مفهوم روغن " كانولا " را مترادف با روغن " كلزا" دانست و افزود: روغن كانولا همان روغن كلزاي توليد داخل كشور است و به عبارتي هر دو از ارقام اصلاح شده كلزا يا در اصطلاح "دوصفر" تهيه مي‌شوند.

براساس اين گزارش،سطح زير كشت كلزا در كشور اكنون حدود ۲۲۰هزار هكتار و ميزان توليد دانه آن حدود ۳۲۰هزار تن است و چند شركت توليد روغن نباتي، دانه كلزا را روغن كشي و پس از تصفيه تحت عنوان "روغن كلزا يا كانولا" به بازار عرضه مي‌كنند.

در بخش ديگري از اين گزارش با اشاره به نتيجه بررسي‌هاي كارشناسي آمده است: بررسي‌هاي كارشناسي نشان مي‌دهند كه با ظرفيت‌هاي بالاي توليد در كشور و عملكردهاي بالا در بسياري از مزارع كشاورزي از طريق دسترسي به ارقام جديد پرمحصول و كسب دانش فني لازم، امكان دستيابي به خودكفايي در تامين روغن مورد نياز كشور با توسعه كشت اين دانه روغني وجود دارد.

بر اساس اين گزارش، دستيابي به خودكفايي، در گرو حمايت تمام دستگاهها و مراجع ذي‌ربط، مديريت صحيح طرح و تنظيم سياست‌هاي بازرگاني و صنعتي براي تشويق و ترغيب كشت و افزايش توليد دانه‌هاي روغني و بويژه كلزاست.

مركز پژوهش‌ها همچنين در اين گزارش، طرح جامع توسعه سطح زير كشت و توليد دانه‌هاي روغني كه در سال ۱۳۸۲توسط وزارت جهاد كشاورزي تهيه و به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ارايه شده بود را مورد اشاره قرار داده است.

اين گزارش مي‌افزايد: بر اساس اين طرح قرار بود ظرف يك برنامه ۱۰ساله تا سال ۱۳۹۳سطح زير كشت دانه‌هاي روغني به ۷۵۰هزار هكتار افزايش يابد و ميزان توليد آن به ۲/۱ميليون تن برسد اما اين طرح به تصويب سازمان مديريت و برنامه‌ريزي وقت نرسيد و امكانات و اعتبارات مورد نياز طرح تامين نشد و تنها اعتباراتي در قالب تبصره‌هاي بودجه به اين امر اختصاص يافت.

 

بر اساس اين گزارش، روغن كلزا داراي مقادير زيادي اسيدهاي چرب اشباع نشده از جمله امگا ۳است و به همين دليل سبب كاهش كلسترول بد خون و جلوگيري از بروز بيماريهاي قلبي و عروقي مي‌شود و در همين حال يك منبع غني براي ويتامين Eبه شمار مي‌رود و نقش موثري در كاهش فشارخون، تنظيم ضربان قلب و جلوگيري از ايجاد لخته خون ايفا مي‌كند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal