بازیافت پسماندهای کشاورزی و دامی، راهکار اقتصادی شدن تولید
1391/09/12

به دنبال انتشار مطلبي مورخ 22/7/91 از سوي خبرگزاري جمهوري اسلامي "ايرنا"با عنوان " يك چهارم كل درآمد نفتي كشور در حوزه كشاورزي در حال اتلاف است" روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.متن جوابيه به شرح زيراست:

معاونت امور توليدات دامي وزارت جهادكشاورزي با همكاري مراكز تحقيقاتي براي بهره‌گيري موثر و مفيد از ضايعات كشاورزي، اعم از باغي، زراعي و دامي و همچنين پسماندهاي صنايع تبديلي و تكميلي مرتبط به خصوص كشتارگاهها فعال مي‌باشد. به نحوي كه بااستفاده از نتايج تحقيقات و با توجه به گراني روزافزون و افزايش قيمت خوراك دام، (اعم از فرعي و اصلي) و محدوديت‌هاي وضع شده بر افزايش قيمت محصولات دامي در راستاي صيانت از حقوق مصرف‌كننده، امري اجتناب ناپذير بوده كه البته ضمن توجه به اقتصادي شدن توليد، جلوگيري از گراني و افزايش بي‌رويه قيمتها از ثمرات بهره‌گيري از ضايعات با اعمال روشهاي بازيافت مي‌باشد. اين معاونت در راستاي توليد پايدار و همچنين حفاظت از منافع بهره‌برداران توجه لازم را در اين زمينه داشته كه اين خود يكي از عواملي است كه لزوم توجه به بهره‌گيري از ضايعات را تقويت نموده، و علاوه بر آن در جهت كسب انرژي حرارتي نيز با انجام عمليات فراوري بر فضولات، به خصوص در بخش گاوداري‌هاي صنعتي توسط توليدكنندگان در دست اجرا مي‌باشد. ورمي كمپوست نيز از ديگر روشهاي بازيافت مفيد براي تقويت مباني عوامل پرورش بوده كه از لحاظ استحاله كود اوليه به كود ثانوي و ايجاد عوامل حاصلخيزي خاك و توسعه عوامل تغذيه‌اي مي‌توان بر آن صحه گذارد. در ضمن استفاده دامهاي سبك و سنگين از پس چر زراعي غلات، ضايعات كارخانجات غذايي كه منشا ءاز مواد اوليه زراعي يا دامي دارند و همچنين زير اشكوب باغات و ضايعات ميوه‌هاي زيردرختي در چرخه تبديل به گوشت و شير قابل توجه است، كه همه مبين ايجاد حركتي در مسير جلوگيري از اتلاف و هدر رفت پسماندهاي كشاورزي و دامي برحسب ضروريات پيش آمده مي‌باشد كه به دليل فقدان آمار متريك، به صورت كلان قابل اعلام مي‌باشد.

اما لازم است بدانيم كه هر يك از محصولات كشاورزي در قالب يك سيستم توليد و عرضه مي‌گردد كه شامل اجزاي متعددي است. به عبارت ديگر از لحظه‌اي كه تصميم به توليد گرفته مي‌شود تا لحظه‌اي كه محصول به دست مصرف‌كننده برسد حدود 30 جزء وجود دارد كه عملكرد نادرست هر يك از آنها مي‌توانند منتج به بروز ضايعات در كل سيستم گردد. اجزاي اين سيستم و نقش آفريني بي‌شماري كه در هر يك از اين اجزا ايفاي نقش مي‌كنند براي هر محصول متفاوت است اين موضوع و نيز زنده بودن محصول كشاورزي پس از برداشت هم بر پيچيدگي اين سيستم مي‌افزايد. بنابراين مطالعه صورت گرفته براي اندازه‌گيري ميزان ضايعات در يك جز از سيستم يك محصول خاص نه تنها قابل تعميم به همان جزء در محصول ديگري نيست بلكه به ساير اجزاي سيستم همان محصول نيز قابل تعميم نخواهد بود.

تعداد مشاهده خبر167 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal