زراعت چوب در سطح 500 هزار هکتار از اراضی کشور انجام می‌شود
1386/07/23

رئيس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: به منظور كاهش فشار بر جنگل و برداشت چوب درسطح 500 هزار هكتار زمين زراعت چوب انجام مي‌شود.             

دكترفرود شريفي در گفت و گو با خبرگزاري فارس، افزود: براي زراعت چوب برآوردهايي انجام شده و زمينهاي داراي استعداد بالقوه براي اين منظور حدود 500 هزارهكتار هكتار شناسايي شده است گونه هايي از درختهاي سريع رشد در آنها كاشته شود.

رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور افزود: دولت با دادن وام، نهال و تشويق كشاورزان به كشت درختهاي سريع رشد، كشاورزان را به كاشت درخت در اطراف مزارع تشويق مي كند.

وي گفت: كشت درختان سريع رشد در برخي مناطق به عنوان بادشكن عمل مي‌كند، همچنين كاشت درخت در مسير آبراهها باعث استفاده بهينه از آب موجود مي‌شود.

رئيس سازمان جنگلها گفت: زراعت چوب در مناطقي كه سطح آب زيرزميني بالا است و در جاههايي كه آب براي كار كشاورزي و توليد محصولات خوراكي مناسب نيست يا به فلزات سنگين آلوده است، كشت درخت در آن انجام مي‌شود.

دكترشريفي معاون وزير جهاد كشاورزي يارانه هر هكتار زراعت چوب را يك ميليون تومان عنوان كرد و گفت: علاو ه بر اين وام ارزان قيمت، نهال رايگان و مهلت چند سال بعد از چند سال رسيدن به اندازه اقتصادي درختان، از جمله تسهيلات دولت براي زراعت چوب است.

دكترشريفي گفت: وامهاي ياد شده براي زراعت چوب با سود اندك و با زمان بازپرداخت مناسب است.

رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري گفت: با ترويج كشت و زراعت چوب هم نياز كشور به چوب براي صنايع كاغذي و سلولوزي رفع مي‌شود و هم امكان صادرات چوب فراهم مي‌شود.

دكترشريفي با اشاره به امكان افزايش درآمد كشاورزان با زراعت چوب به طور تلفيقي با زراعت‌هاي ديگر، گفت: مشاغل مربوط به زراعت چوب، صنايع چوب و صنايع كاغذي با زراعت چوب تقويت مي‌شود و فشار بر جنگل براي برداشت چوب كاهش پيدا مي كند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر101 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal