ضرورت بهره گیری از مشارکت مردم برای حفاظت و احیای منابع طبیعی
1392/11/09

معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور بر اهتمام ويژه سازمان جنگل ها در زمينه حفاظت از منابع طبيعي و جلب مشاركت مردم در اين راستا تاكيد كرد و گفت: يك سازمان و يا وزارتخانه به تنهايي از عهده مسائل مرتبط با منابع طبيعي و طرح هاي آن بر نمي آيد و نيازمند مشاركت مردم و جوامع محلي است.

به گزارش خبرنگار مهر، خداكرم جلالي در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار اظهار داشت: منابع طبيعي با وسعت و طرح هايي كه دارد از عهده يك سازمان و يا وزارتخانه خارج است و نيازمند مشاركت مردم و جوامع محلي است.

وي با بيان اينكه سياست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري جلب مشاركت هاي مردمي است، گفت: سعي داريم با اين كار به معناي واقعي هم حفاظت را توسعه دهيم و هم بهره برداري را متناسب با معيارهاي علمي و فني داشته باشيم و براي مردم هم انگيزه لازم براي اين كار به وجود آوريم.

وجود 3 ميليون تاغ زار در سطح كشور

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور همچنين فرهنگ سازي را بهترين راهكار براي همراه كردن مردم با منابع طبيعي دانست و افزود: هر گونه كمك به عرصه هاي منابع طبيعي كمك به حيات شاداب و موفق خودشان است.

جلالي وسعت تاغ زارهاي كشور را سه ميليون هكتار بيان كرد و گفت: اين تاغ زارها مانع پيشروي كوير و ايجاد خطر براي شهرها و مناطق حاشيه آن و بيابان ها مي شود و تخريب و قاچاق چوب آنها اقدامي خلاف انسانيت است.

وي با اشاره به مشكلات استان سمنان در بحث قاچاق چوپ تاغ، افزود: اقدامات مسئولان استان قابل توجه است و تا كنون با متخلفان برخورد قانوني شده است.

مردم و مشاركت دادن آنها در فعاليت ها محور برنامه هاي هفته منابع طبيعي

معاون وزير جهاد كشاورزي، قاچاق چوب جنگل هاي تاغ در كشور را كاري مغاير با مسايل مربوط به حيات انسان ها دانست و گفت: اين افراد دشمنان بشريت و زندگي سالم مردم هستند.

جلالي، شعار امسال هفته منابع طبيعي را "منابع طبيعي با مردم  و براي مردم" بيان كرد و افزود: محور برنامه هاي امسال هفته منابع طبيعي، مردم و مشاركت دادن آنها در فعاليت ها است.

وي بهره برداري بيش از ظرفيت درياچه اروميه، افت شديد آب در چاه هاي كشور و سفره هاي زيرزميني را از ديگر نمونه هاي بي توجهي به ظرفيت و توان اكولوژي كشور دانست.

حفاظت از منابع آب و خاك نيازمند جامع نگري و آينده نگري است

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور ضمن تجليل از دست اندركاران آموزش و پرورش استان سمنان براي توسعه آموزش هاي لازم، افزود: با اجراي طرح فرهنگ حبله رود و حفاظت از سرزمين، اين طرح به خانه هاي مردم رفته و در دستور كار آموزش و پرورش قرار گرفته است.

جلالي اظهار داشت: بايد از مشاركت مردم در جوامع محلي براي حفاظت و احياي منابع طبيعي بهره لازم برده شود.

وي با بيان اينكه حفاظت از منابع آب و خاك كشور نيازمند جامع نگري و آينده نگري است، اظهار داشت: بلايي كه بر سر زاينده رود آمده و امروز مردم اصفهان حسرت آن رودخانه زيبا را مي خورند، نشان دهنده اين است كه بهره برداري ها از طبيعت متناسب با ظرفيت و توان اكولوژي اين سرزمين نيست.

جلالي خاطرنشان كرد: رسيدگي به اين مساله نيازمند مديريت جامع و آينده نگر براي حفاظت از منابع طبيعي كشور است.

اعتبارات موجود جوابگوي نيازهاي سازمان جنگل ها مراتع و آبخيزداري نيست

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور افزود: سه هزار ميليارد ريال اعتبار براي سال 93 سازمان جنگل ها مراتع و آبخيزداري كشور پيش بيني شده است و  اين اعتبار نسبت به سال 92 از افزايش خوبي برخوردار است.    

جلالي، حجم اعتبارات امسال اين سازمان را دو هزار ميليارد ريال اعلام كرد و خاطرنشان ساخت: به دليل گستردگي وظايف اين سازمان و طرح هاي متعدد در دست اجرا اين اعتبارت 10 درصد از نيازهاي سازمان جنگل ها را نيز پاسخ نمي دهد.

وي حفاظت، احياء و بهره برداري از منابع طبيعي را از مهمترين وظايف اين سازمان برشمرد و اظهار داشت: اين سازمان 135 ميليون هكتار معادل 83 درصد وسعت كشور را تحت پوشش دارد و بر اساس عرصه هاي مختلف نيازمند اجراي طرح هاي متعددي است
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal