تسطیح لیزری 350 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان فارس با اجرای طرح «یحیی 1»
1387/11/05

بزرگترين طرح زيرساختي مزارع كشاورزي كشور با نام «يحيي يك» و با هدف تسطيح ليزري 350 هزارهكتار از اراضي كشاورزي استان فارس با مشاركت تشكل‌هاي تعاوني اين بخش و سرمايه گذاري بيش از 266 ميليارد ريال در شيراز آغاز شد.

به گزارش ايسنا از شيراز، دكتر اجلالي، معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي در مراسم آغاز اين طرح در شيراز با بيان اينكه مطمئن هستيم كه اثر اين طرح از مرزهاي كشور عبور مي كند، ادامه داد: در هفت ميليون هكتار از اراضي كشور نيازمند اجراي طرح تسطيح ليزري هستيم.

اجلالي با اشاره به مشاركت تشكل‌هاي تعاوني بخش كشاورزي در اين طرح گفت: طرح «يحيي يك»، الگوي ملي براي واگذاري امور به دست مردم است.

وي با اشاره به بروز خشكسالي بي سابقه اخير نسبت به 50 سال گذشته گفت: يكي از نشانه‌هاي كارآيي نظام در آستانه سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب، مديريت خشكسالي است؛ به گونه‌اي كه در كمتر از يك سال، راه‌حل‌هاي مهم و كاربردي و راهبردي مربوط به خشكسالي در لايحه‌اي به مجلس رفت و به طرح «يحيي يك» رسيد.

به گفته‌ي معاون وزير جهادكشاورزي، كشور در چندسال آينده با اجراي طرح‌هايي چون «يحيي يك» نسبت به همه انواع خشكسالي‌ها بيمه خواهد شد.

وي بر ضرورت افزايش بهره‌وري در بخش كشاورزي تاكيد كرد و گفت: امروز به عنوان يك كشور در كمربند خشك جهان به خودكفايي 98 درصدي در بخش كشاورزي رسيده‌ايم.

وي يادآور شد: همت بلند كشاورزان و عزم جدي مسوولان در طول 30 سال گذشته ما را به مهمترين صادركننده محصولات كشاورزي منطقه تبديل كرده است.

معاون آب و خاك وزارت جهادكشاورزي، اين بخش را موفق ترين بخش اقتصادي كشور ارزيابي كرد و گفت: كشاورزي كمتر از 9 درصد از بودجه‌هاي كشور ار به خود اختصاص مي‌دهد اما نزديك به 14 درصد توليد ناخالص ملي كشور مربوط به اين بخش است. به اعتقاد اين مقام مسوول، كشاورزي آماده‌ترين بخش براي پيوستن به تجارت جهاني است . وي خاطرنشان كرد: بخش كشاورزي كاملا آمادگي رقابت با محصولات جهاني را دارد.

اجلالي با بيان اينكه كشاورزي نقشي اجتماعي، اقتصادي، توليدي و توسعه‌يي دارد، ادامه داد: در طول دولت نهم موفق به ايجاد 318 هزار شغل در بخش كشاورزي و تثبيت 400 هزار شغل شده و نقش مهمي در تثبيت جمعيت روستاها ايفا كرده‌ايم.

به گفته وي در پنج سال گذشته ميزان مهاجرت از شهر به روستا به 320 هزار نفر افزايش يافته كه اين موضوع به عنوان يك الگوي جهاني مطرح شده است.

معاون وزير جهادكشاورزي، موفقيت‌هاي اين بخش را ناشي از وجود سرمايه‌هاي اجتماعي و اعتماد متقابل مردم و مسوولان دانست و گفت: موفق‌ترين پليس‌هاي دنيا فقط قادر به كنترل 10 درصد از جرائم هستند، بنابراين با سيستم پليسي نمي‌توانيم كشور را اداره كنيم. اما سرمايه‌هاي اجتماعي بزرگترين راهبرد توسعه‌يي كشور هستند. وي گفت: در چند سال گذشته با سرمايه‌هاي اجتماعي در بخش كشاورزي به جايي رسيديم كه در قيمت جهاني گندم تاثير گذاشتيم و حتي كشورهاي بزرگ توليد كننده وارد مذاكره سياسي با ما شدند كه بازارهاي آنها را نگيريم.

به گزارش ايسنا از شيراز، مهندس احمدرضا آزادي، مدير آب و خاك جهادكشاورزي فارس نيز درخصوص اجراي طرح «يحيي يك» در مراسم ياد شده گفت: اين طرح از محل كمك‌هاي فني و اعتباري خشكسالي كشور با اعتباري بالغ بر 266 ميليارد ريال حداكثر ظرف پنج سال در سطح 350 هزار هكتار از اراضي قابل تسطيح ليزري اجرا خواهد شد.

 

به گفته وي مهار بحران بي آبي تا سقف 50 درصد، واگذاري امور به تشكل‌هاي تعاوني، كاهش هزينه‌هاي عمراني، افزايش بهره وري، كاهش مصرف نهاده‌ها و كود شيميايي و بذر، افزايش توليد، توسعه كشاورزي پايدار و حفاظت از محيط زيست مهمترين ويژگي‌هاي اجراي اين طرح هستند.

 

آزادي خاطرنشان كرد: 560 هزار هكتار از اراضي فارس قابليت تسطيح دارند كه در 30 سال گذشته فقط 110 هزار هكتار تسطيح شده و مابقي در قالب اين طرح تسطيح خواهند شد.

 

وي افزود: تا سال 86 به طور ميانگين سالانه 4000 هكتار از اراضي تسطيح شده در حاليكه تسطيح زيربنايي ترين امور كشاورزي است.

 

مدير آب و خاك جهادكشاورزي فارس پيش بيني كرد، كاري را كه بايستي در 78 سال انجام شود‌، در قالب طرح يحيي با تسطيح سالانه 70 هزار هكتار از اراضي، پنج ساله به پايان برسد.

 

به گفته اين مقام مسوول، طرح يحيي براي 300 نفر كارشناس و 700 نفر راننده حرفه‌يي در استان فارس اشتغال ايجاد مي‌كند.

 

وي ادامه داد: با اجراي اين طرح 105 ميليارد تومان در هزينه‌هاي دولت صرفه جويي مي‌شود و براي كشاورزان استان در مجموع 588 ميليارد ريال هزينه توليد در هر سال كاهش مي يابد و 167 ميليارد تومان به درآمد كشاورزان فارس افزوده مي شود.

 

آزادي با بيان اينكه طرح يحيي 50 درصد بحران بي آبي فارس را حل مي كند، ادامه داد: با اجراي اين طرح سالانه يك ميليون متر مكعب آب به سفره‌هاي زيرزميني صرفه جويي مي‌شود؛ اما انتظار داريم اجراي اين طرح‌هاي مديريت آب، باعث توسعه سطح زيركشت در فارس نشود و به افزايش راندمان در واحد سطح بينديشم.

 

مدير آب وخاك فارس گفت: اجراي اين طرح در فارس باعث شده كه از مجموع 143 تراكتور سنگين وارداتي ، 110 دستگاه به همراه اسكريپر به استان فارس اختصاص يابد كه همين وضعيت باعث توانمندسازي استان در بحث مكانيزاسيون شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر46 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal