۱۲رقم جديد جو و گندم آبي به زودي معرفي مي‌شود
1387/05/12

رييس موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر گفت: ‪۱۲رقم جديد جو و گندم آبي به زودي معرفي خواهد شد.

مصطفي آقايي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: توليدكنندگان اين ‪۲محصول مي‌توانند از سال آينده زراعي از بذرهاي جديد براي كشت استفاده كنند.

وي همچنين ازتدوين ‪۱۹برنامه مختلف براي تامين بذر و توليد ارقام مختلف محصولات كشاورزي توسط موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر خبر داد و گفت: اين موسسه با توجه به خشكسالي در سال جاري و خسارات بالاي محصولات ديم، ‪۱۴رقم آبي را براي جايگزيني ارقام ديم محصولات مختلف در مناطق معتدل و گرمسير معرفي كرده است.

به گفته وي، در۹ماه گذشته همچنين هشت رقم مقاوم به خشكي از جمله۲ رقم گندم، ‪۲رقم جو، ۲رقم ذرت و يك رقم گلرنگ با مصرف كمتر يك يا ‪۲نوبت آب بدون كاهش توليد معرفي و در اختيار بهره برداران قرار گرفته است.

وي تصريح كرد: ارقام معرفي شده نياز آبي كمتري معادل۳۰تا ‪۳۵درصد دارند كه با توجه به شرايط كشور، دستاورد مناسبي به شمار مي‌رود.

آقايي همچنين با اشاره به سرماي كم سابقه زمستان سال گذشته كه خساراتي را به محصولات كشاورزي وارد كرد، گفت: در اين خصوص، با پايشهاي صورت گرفته ارقام مقاوم شناسايي شده است كه مي‌توانند سرماي بالا را تحمل كنند.

رييس موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر درپايان بااشاره به دستاوردهاي اين موسسه در توليد و معرفي ارقام هسته اي، افزود: رقم جو هسته‌اي مقاوم به سرما و شوري كه توسط اين موسسه معرفي شده است، از قابليت توليد محصول اقتصادي۴تا ‪۴/۵تن در هكتار برخوردار بوده و با استقبال خوبي از سوي بهره برداران مواجه شده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal