رییس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی: اجرای این طرح صید بچه ماهیان را تا ‌٥٠ درصد کاهش می‌دهد
1385/09/11

استاندارد شدن تورهاي صيد ماهيان استخواني بعد از‌٤٠سال

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

 

پس از 40 سال براي اولين‌بار تورهاي استاندارد براي صيد ماهيان استخواني به كار گرفته شد.

علي‌اصغر خاني‌پور ـ رييس پژوهشكده آبزي‌پروري آب‌هاي داخلي كشور ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به اين كه اندازه چشمه تور پره رايج يا فعلي از زمان استفاده تاكنون بيش از 40 سال بدون تغيير باقي مانده است، اظهار كرد: اين طرح كه يكي از طرح‌هاي مصوب پژوهشكده است با هدف تغيير، توليد و استاندارد كردن چشمه‌هاي تور براي جلوگيري از صيد ماهيان استخواني كوچك‌تر از 500 گرم با همكاري شيلات گيلان به اجرا در آمده است.

خاني‌پور گفت: تورهاي جديد از پايان شهريورماه به صورت آزمايشي در پره تعاوني ايثارگران بندرانزلي به كار گرفته شد و نتايج آن موفقيت‌آميز بوده است به گونه‌يي كه باعث شد به ميزان 50 درصد از صيد ماهيان ريز و غيراستاندارد جلوگيري شود كه اين حالت در استفاده از تورهاي قبلي بين 5 تا 15 درصد بود.

او افزود: در حال حاضر اندازه چشمه تور فعلي شركت ‌هاي تعاوني پره در بخش كيسه 30 ميلي متر و در بخش پيش كيسه 33 ميلي متر است كه در تور جديد اين ميزان در بخش كيسه و پيش كيسه به ترتيب 35 و 38 ميلي متر در نظر گرفته شده است.

خاني ‌پور گفت: تورهاي جديد علاوه بر حفظ ذخاير آبزيان به خصوص ماهي سفيد و كفال از لحاظ توليد در مقايسه با تورهاي قديمي 50 تا 100 ميلون ريال ارزان‌تر است.

وي با بيان اين كه ذخاير ماهيان استخواني در سواحل ايراني خزر ذخاير بومي و اختصاصي محسوب مي‌شود، اظهار كرد: اگر به بچه ماهيان سفيد و كفال در وزن ‌هاي 150 تا 200 گرم كه هم اكنون با استفاده از تور در اندازه چشمه‌هاي كمتر صيد مي‌شوند، بين دو تا سه سال فرصت رشد داده شود، در پايان سال نخست مي‌توان آنان را با وزن 700 گرم و در سال دوم با وزن يك كيلو و يكصد تا يك كيلو و 300 گرم صيد كرد.

خاني‌پور افزود: اين اقدام علاوه بر اين كه باعث صيد ماهي در سن‌هاي بالاتر مي‌شود، از نظر كميت صيد و قيمت ماهي در بازار سود بيش‌تري را عايد صيادان كرده و صيد را براي آنان مقرون به صرفه‌تر خواهد كرد.

رييس مركز تحقيقات پژوهشكده آبزي‌پروري آب‌هاي داخلي كشور با اشاره به اين كه شيلات ايران فعاليت‌هاي تكثير مصنوعي و رهاسازي بچه ماهي را از حدود 20 سال قبل شروع كرده است، خاطرنشان كرد: تاكنون بيش از 2 ميليارد و 300 ميليون قطعه انواع بچه ماهي سفيد، سوف، سيم، كولمه، كپور و آزاد با هدف حفظ و تكثير نسل ماهيان در درياي خزر رهاسازي شده ‌است كه بر اساس ضريب عمومي بازگشت بچه ماهيان، در زمان حاضر بايد سالانه بيش از 25 هزار تن ماهيان استخواني در سواحل جنوبي درياي خزر صيد شوند در حالي كه با احتساب صيد غيرمجاز اين ميزان حدود 20 هزار تن است.

وي گفت: اين آمار نشان ‌دهنده اين واقعيت است كه بخش قابل توجهي از ماهيان چه در روش پره و چه در روش صيد غيرمجاز با تورهاي گوشگير كولي صيد و از چرخه حيات خارج مي‌شوند.

صيادان 63 پره صيادي در گيلان صيد انواع ماهيان استخواني از درياي خزر را همه ساله از 15 مهرماه تا 21 فروردين‌ماه سال بعد انجام مي‌دهند.

ماهي سفيد، كفال، كپور، كولمه، كولي، سيم و سوف عمده ماهيان استخواني درياي خزر را تشكيل مي‌دهند.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal