افزايش سطح زيركشت توت‌فرنگي در ايران به 10 هزار هكتار تا پايان برنامه پنجم توسعه
1391/03/13

مديركل دفتر ميوه وزارت جهاد كشاورزي گفت: سطح زيركشت توت‌فرنگي در ايران تا پايان برنامه پنجم توسعه به 10 هزار هكتار خواهد رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس از سنندج، رحمت‌الله پريچهر در اختتاميه نخستين همايش ملي توت‌فرنگي در سنندج اظهار كرد: كردستان همچنان بيشترين سطح زيركشت توت‌فرنگي را در كشور دارد.

وي تصريح كرد: بعد از كردستان، مازندران هزار و 145 هكتار، گلستان 573 هكتار، گيلان 76 هكتار و استان البرز هم 60 هكتار سطح زيركشت محصول توت‌فرنگي را دارند.

وي به روند تغييرات توليد توت‌فرنگي در 10 سال گذشته اشاره كرد و اظهار داشت: از سال 81 تاكنون به غير از سال 78 كه به‌دليل وقوع سرمازدگي ميزان توليد توت‌فرنگي كاهش يافت، شاهد روند افزايشي توليد اين محصول در كشور بوده‌ايم.

مديركل دفتر ميوه وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه كشور ما از نظر صادرات توت‌فرنگي جايگاه مناسبي ندارد، گفت: ميزان صادرات توت‌فرنگي در سال گذشته 3 تن بوده كه اين ميزان بسيار كم بوده و بايد به اين حوزه توجه بيشتري شود.

پريچهر يكي از اهداف و برنامه‌هاي پنجم توسعه را افزايش سطح زيركشت‌ توت‌فرنگي ذكر كرد و بيان داشت: 4 هزار هكتار توت‌فرنگي بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه در كشور ايجاد شود تا اين سطح به 10 هزار هكتار برسد.

وي يكي از مشكلات توت‌فرنگي كشور را پايين بودن تنوع ارقام اين محصول خواند و از بخش خصوص خواست در راستاي وارد كردن ارقام با عملكرد و ماندگاري بيشتر گام بردارند.

وي عدم اطلاع باغداران در زمينه مديريت باغ و مسائل فني توليد، پايين بودن ضريب مكانيزاسيون در مراحل مختلف كاشت، داشت و برداشت، بالا بودن قيمت تمام شده محصول را از ديگر تنگناها و مشكلات توليد توت‌فرنگي در كشور ذكر كرد.

مديركل دفتر ميوه وزارت جهادكشاورزي ادامه داد: بالا بودن درصد ضايعات به‌ويژه در مرحله بعد از برداشت، سرمايه‌گذاري محدود در زمينه صنايع بسته‌بندي و تبديلي، كمبود سرخانه و سيستم پيش‌سردكننده، كمبود وسايل نقليه مناسب و كمبود نشاء سالم از ديگر مشكلات بخش توليد توت‌فرنگي است.

پريچهر خاطرنشان كرد: در استان‌هاي مستعد توليد توت‌فرنگي وزارت جهاد از توليدكنندگان نشاء سالم با اعطاي تسهيلات موردنياز حمايت مي كند.

وي به اقدامات انجام شده در زمينه افزايش توليد توت‌فرنگي اشاره كرد و اظهار داشت: جايگزيني ارقام قديمي با جديد و تجاري، ترويج استفاده از پيش‌سردكننده در كشور و پرداخت تسهيلات براي توليد نشاء توت‌فرنگي را از اقدامات و فعاليت‌هاي وزارت جهاد در زمينه افزايش توليد توت‌فرنگي است.

وي در پايان گفت: برنامه‌ريزي براي توليد و توزيع نشاء توت‌فرنگي و اختصاص يارانه به آن، توسعه كشت گلخانه‌اي به منظور تامين ميوه‌هاي خارج از فصل و ترغيب بخش خصوصي در وارد كردن اقلام تجاري از اقدامات اين وزارتخانه است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal