ثبت ركورد جهاني برداشت آلو در استان البرز
1392/04/12

استان البرز طي دو روز دو ركورد جهاني را در توليدات باغي به نام خود ثبت كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان البرز، پس از ثبت ركورد فراملي برداشت 55 تن گيلاس در هكتار در روز يكشنبه 9تير در روز سه‌شنبه 11تيرماه نيزپس از كيل‌گيري انجام شده در باغ نمونه شهرستان ساوجبلاغ استان البرز، ركورد برداشت 70 تن آلو در هر هكتار به دست آمد.

اين ركورد در حالي به ثبت رسيد كه بر اساس آمار ارائه شده از سوي فائو، ركورد جهاني برداشت آلو در هر هكتار 38 تن ثبت شده است.

بر طبق آمار، مجموع مساحت باغات استان البرز 26 هزار هكتار است كه باغداران آن سالانه 450 هزار و 800 تن ميوه‌هايي همچون هلو و شليل، آلو و گوجه، گلابي و گيلاس توليد مي‌كنند.

استان البرز تنها هشت درصد از سطح زير كشت آلو در كشور را به خود اختصاص داده است و اين در حالي است كه اين استان با توليد 58 هزار و 327 تن، 20 درصد آلوي كشور را توليد مي‌كند.

براي اجراي كيل‌گيري از باغات، هر ساله گروهي از كارشناسان بخش ترويج، سازمان جهاد كشاورزي، بخش تحقيقات و توليد در باغات حضور پيدا كرده و بر اساس استاندارهاي تدوين شده تعدادي درخت را به صورت رندوم انتخاب مي‌كنند و پس از برداشت محصول و وزن‌گيري ميزان توليد در هكتار را تخمين مي‌زنند.

اين عمليات با حضور رئيس بخش تحقيقات باغباني موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر و جمعي از مديران و معاونين سازمان جهاد كشاورزي استان انجام شد و تا ساعاتي از بعداز ظهر ادامه داشت.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط

  • بارگاه امام حسين 1.bmp
  • السلام عليک يا امام الشهيد.bmp

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal