کنترل آفت مگس زیتون در باغ ها
1387/04/10

رئيس سازمان حفظ نباتات كشورگفت: در حال حاضر هزينه خسارت ناشي از وجود مگس زيتون در باغات كمتر از ميزان هزينه اي است كه صرف مبارزه با اين آفت مي شود؛ لذا اين آفت هم اكنون تحت كنترل است.

همايون دارابي در گفتگو با مهر در رابطه با ورود مگس زيتون در باغات زيتون كشور از سال 82 گفت: ازابتداي ورود اين آفت به باغات زيتون تاكنون تمهيدات مناسبي به منظور كنترل آن از سوي وزارت جهاد كشاورزي اعمال شده، به نحويكه در حال حاضر خسارت مشهودي از ناحيه اين حشره در باغات گزارش نشده است.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشوربا بيان اينكه هم اكنون هزينه خسارت از ناحيه مگس زيتون كمتر از ميزان هزينه مبازره با آن است افزود: ميزان خسارت مگس زيتون در زمان ورود به باغات زيتون در حد نابودي 60 تا 70 درصد محصول بوده است، اما در حال حاضر ميزان خسارت از ناحيه اين آفت بسيار محدود است.

وي با بيان اينكه نابودي يك حشره در طبيعت امري مشكل است افزود: اين آفت فقط روي زيتون فعال است و ميزبانهاي ديگري ندارد؛ ضمن اينكه در دو سال اخير گستردگي آسيبهاي وارده به باغات با خسارتهاي جدي همراه نبوده و در شرايط كنوني اين آفت تحت كنترل قرار دارد.

دارابي اظهارداشت: درحال حاضرجمعيت مكس زيتون درباغات با اعمال مديريت و كنترلهاي بهداشتي به زيرآستانه زيان اقتصادي رسيده وبا توجه به اينكه ريشه كني يك آفت در سرزمين كاري دشواراست؛ لذا كنترل آفت مهمترين مسئله در بخش كشاورزي است.

وي تاكيد كرد: در حال حاضر جمعيت مگس زيتون در باغات زيتون كشور در حدي است كه با اعمال مديريت و كنترل بهداشتي به زير زيان اقتصادي رسيده است.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور در خصوص كنترل بيماري جاروك ليموترش بيان كرد: اين بيماري شبه ويروس است و به دليل اينكه در منطقه جنوب كشوربه ويژه درهرمزگان، سيستان و بلوچستان ناقل آن به صورت زنجيره از ريشه گياه تغذيه مي كند؛ لذا ريشه كن كردن ناقل آن غيرممكن است.

 وي با بيان اينكه هيچگونه سمي بر جاروك ليموترش موثر نيست افزود: به منظور تقليل در خسارتهاي ناشي از جاروك ليموترش هر ساله  درختان آلوده از ريشه بريده و از باغات خارج و سوزانده مي شوند.

دارابي تصريح كرد: تنها راه مقابله با جاروك ليموترش را ايجاد ارقام مقاوم به اين بيماري دانست و گفت: براساس دستور وزيرجهاد كشاورزي، موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي مسئول مديريت اين بيماري شده و محوراصلي فعاليت اين موسسه دستيابي به ارقام مقاوم خواهد بود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir
pr@agri-jahad.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal