توليد ۹۹۷ هزار تن گوشت قرمز در سال ۹۱
1392/04/05

در واكنش به انتشار خبري تحت عنوان "جشن خودكفايي يا عزاي صنعت كشاورزي" در خبرگزاري خانه ملت به تاريخ ۱۲/۳/۹۲ بر اساس گزارش معاونت امور توليدات دامي، روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي جوابيه اي صادر كرد.متن اين جوابيه به شرح زير است:

وزارت جهاد كشاورزي متولي بهبود و افزايش توليد در بخش كشاورزي است، لذا به منظور استمرار توليد مي‌بايست به خواسته‌ها و نيازهاي بهره‌برداران در كشور و ميزان مصرف محصولات آن توسط اقشار مختلف جامعه برقراري توازن مابين توليد دام‌پرواري در كشور و ميزان مصرف محصولات آن توسط اقشار مختلف جامعه است. به نحوي كه متناسب با عرضه دامپروري، مي‌بايد تقاضاي مناسب براي آن وجود داشته باشد تا دامدار متحمل خسارت و زيان نشود. لازمه دستيابي به چنين هدفي حركت سنجيده و كارشناسي شده در خصوص ميزان موثر و لازم واردات گوشت قرمز در كشور است. نياز وارداتي گوشت قرمز نيز كه غالبا براي اقشار كم‌درآمد جامعه و تنظيم بازار انجام مي‌شود در طي چند سال اخير حدود ۱۰ درصد نياز كشور بوده، به طوي كه بر اساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران واردات اين محصول تا پايان بهمن‌ماه سال ۹۱ به ميزان ۱۰۸ هزار تن گزارش گرديده است. از سويي ديگر دستيابي به رقم ۹۹۷ هزار تن عملكرد توليد گوشت قرمز تا پايان سال ۹۱ محقق گرديده است. بنابراين با توجه به نياز كشور كه معادل يك ميليون و ۶۴ هزار تن مي‌باشد، ميزان مورد نياز واردات اين محصول حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن برآورد مي‌گردد كه تقريبا برابر با همين مقدار واردات انجام شده است.

گفتني است درخصوص واردات گوشت قرمز با عنايت به اينكه در مقاطعي از سال با توجه به برنامه زمان‌بندي توليدكنندگان نسبت به توليد گوشت قرمز، هم‌زماني عرضه در بازار به وجود مي‌آيد. لازم است براي تنظيم بازار در اين مقاطع از سال كه ميان عرضه دام بالاست و كشش تقاضاي مناسب وجود ندارد نسبت به خريد دام و كشتار آن توسط شركت‌ها و تعاوني‌هاي صنفي اقدام شود تا در مواردي كه ميزان عرضه دام زنده و گوشت قرمز در بازار پايين مي‌باشد، توزيع متناسب با تقاضاي ايجاد شده در بازار صورت پذيرد. در اين خصوص همواره سعي بر آن بوده كه واردات گوشت قرمز با توجه به ميزان توليدات كشور و كمبود آن صورت گيرد تا قيمت‌هاي خالص وارداتي كه غالبا با قيمت‌هاي پايين‌تر مي‌باشند بر بازار قيمت دام زنده تاثيرات مخرب و نزولي قيمت ايجاد ننمايد.

در توليد محصولات كشاورزي و ساير محصولات چنانچه كشوري قادر باشد علي‌رغم تحريم‌هاي انجام شده و اجراي طرح بزرگ هدفمندسازي يارانه‌ها كماكان در مسير توليد بماند، نه‌تنها روند توليد آن متوقف نشده بلكه پيشرفت نيز داشته است مصداق اين موضوع واردات گوشت مرمز به كشور طي چند سال اخير است كه روندي نزولي داشته علاوه بر آنكه توليد اين محصول نه تنها كاهش نداشته بلكه از افزايش قابل ملاحظه‌اي مطابق با برنامه‌هاي توسعه‌اي نيز برخوردار بوده است. از سوي ديگر چنانچه كشوري قادر باشد ۹۰ درصد توليدات خود را تامين نمايد قاعدتا به خودكفايي دست يافته است .

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal