رکورد جدید برداشت گیلاس در استان البرز ثبت شد
1393/04/09

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: 64 تن گیلاس در هر هکتار از باغات میوه استان البرز برداشت و رکورد جهانی برداشت این محصول به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، سیدمحسن موسوی در مراسم کیل‌گیری از باغات گیلاس استان اظهار داشت: عباس آقایی باغدار نمونه البرزی، با برداشت 64 تن گیلاس از هر هکتار، رکورد جهانی برداشت این محصول را به خود اختصاص داد.

وی با بیان این که بیشترین میزان برداشت گیلاس در واحد سطح  در کشورهای پیشرفته و صنعتی که باغات متراکم دارند، کمتر از 40 تن در هکتار است، افزود: متوسط برداشت این محصول در ایران 10 تن است که بر این اساس، این استان رکورد جدیدی در کشور و جهان به ثبت رساند.

مدیر باغبانی استان البرز خاطرنشان ساخت: سالانه 2 میلیون و 700 هزار تن گیلاس در جهان تولید می‌شود که ایران با تولید 200 هزار تن از این محصول، سومین تولید کننده گیلاس در جهان به شمار می‌رود.

وی به برخی از عوامل موفقیت این باغدار اشاره و تصریح کرد: استفاده از آبیاری تحت فشار، حداقل استفاده از سموم، هرس به موقع، اصلاح خاک و مدیریت کف باغ، استفاده از ارقام گرده دهنده و افزایش تلقیح گل و مدیریت تغذیه از مهمترین عوامل افزایش بهره‌وری محصولات این باغدار نمونه است.

گفتنی است؛ این برداشت و کیل‌گیری با حضور مهندس عرب معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر ایمانی از بخش تحقیقات باغبانی کشور، دکتر عبادی استاد گروه علوم باغبانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و دیگر مسوولان استانی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر142 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
15 salat 29.Doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal