برررسي راه هاي همكاري ايران و هند در زمينه هاي كشاورزي و منابع طبيعي
1390/11/08

مهندس عليرضا اورنگي معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور در محل اين سازمان با سفير كشور هند ديدار و گفت‌وگو كرد. به گزارش روابط عمومي سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ، رييس سازمان جنگل‌ها، ضمن خشنودي از ديدار با سفير كشور هند اين ملاقات را فرصت مغتنمي براي انجام كارهاي مشترك دو كشور در حوزه كشاورزي و منابع طبيعي دانست و اظهار اميدواري كرد سفر مزبور براي هيات اعزامي  دستاورد خوبي داشته و قطعا فعاليت‌ها و تجارب كشور هند در بخش‌هاي مختلف منابع طبيعي نظير: احيا، توسعه، حفاظت و توانمندسازي جوامع محلي و مشاركت مردمي بسيار سودمند خواهد بود.

عليرضا اورنگي با بيان آماري از سطح جنگل‌ها، مراتع و بيابان‌هاي كشور، منابع طبيعي را زيربناي بخش كشاورزي خواند و افزود: كشاورزي يكي از قطب‌هاي مهم بخش اقتصادي كشور ايران محسوب مي‌شود كه 23 درصد اشتغال، 25 درصد توليد ناخالص داخلي و بخش اعظمي از نيازهاي اوليه صنايع كشور را تامين مي‌كند. وي با متنوع خواندن سيماي طبيعي كشور ايران، توليد سالانه 17 ميليون تن گندم، 3 ميليون تن برنج، 500 هزار تن گوشت و توليد انواع ميوه، غلات و خشكبار را تنها بخشي از دستاوردهاي كشاورزي نام برد.  در ادامه سفير هند در كشورمان، كشاورزي را پايه و اساس اقتصاد هند معرفي كرد و گفت: بيش از 60 درصد مردم هند سرنوشت‌شان با كشاورزي گره خورده و به نحوي با آن درگير هستند. آقاي « دي ‌پي سريو استاوار » هند را دومين صادركننده محصولات كشاورزي در جهان خواند كه بخش قابل توجهي از  برنج «باسماتي»‌ و چاي آن روانه بازارهاي ايران مي‌شود. سريو استاوار با بيان اينكه كشور هند در مناطق خشك و نيمه خشك همانند ايران با مشكل بيابان و بيابان‌زايي دست به گريبان است به كميسيون مشترك بين ايران و هند در ماه آينده اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: چهارم و پنجم فوريه (15 و 16 بهمن)‌ براي مقدمات كار جلسه‌اي در تهران تشكيل مي‌شود كه يك هيات هندي در آن شركت مي‌كنند و اگر در حوزه كشاورزي و منابع طبيعي بحث و تبادل نظري وجود دارد، مي‌تواند در اين جلسه مورد رايزني قرار گيرد. سفير هند در ادامه با تاكيد بر همكاري و مراودات بيشتر در حوزه كشاورزي به ديدار خود با معاون وزير اقتصاد و همچنين بازرگاني اشاره داشت و گفت:‌ در اين ملاقات محور گفت‌وگوها بر واردات بيشتر برنج، شكر،‌ چاي و غلات از كشور هند بوده است.

براساس اين گزارش، ديدار عليرضا اورنگي با سفير كشور هند در راستاي فراهم كردن مقدمات سفر هيات اعزامي سازمان جنگل‌ها به اين كشور و آشنايي با ظرفيت‌سازي پروژه بين‌المللي مناريد بوده است. سفر هيات اعزامي سازمان جنگل‌ها به كشور هند با هدف بازديد از توانمندي‌ها و ظرفيت سازي‌هاي‌ انجام شده در پروژه مناريد و همچنين تغيير نگرش در مديريت و رويكرد به سمت مشاركت مردمي انجام مي شود.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal