آغاز عمليات اجرايي كشاورزي هوشمند در كشور
1387/10/15

وزير جهاد كشاورزي گفت: براي هوشمندسازي فعاليتهاي كشاورزي، سامانه توزيع نهادهها با تاكيد بر محوريت استفاده بهينه از منابع بويژه آب و دارا بودن امكان رديابي محصولات زراعي و باغي به بهره برداري رسيد.

به گزارش ايرنا، مهندس محمدرضا اسكندري افزود: نبود آمار دقيق و به روز، يكي از نقيصه هاي مهم بخش كشاورزي است كه قدرت تصميم‌گيري و برنامه ريزي مسئولان را كاهش ميدهد.

وي گفت: وزارت جهاد كشاورزي در راستاي پايداري بخشيدن به توليد، مبادرت به انجام برنامه‌هاي مختلف كرده است كه به هوشمندسازي كشاورزي كمك ميكند.

مهندس اسكندري از آغاز بهره برداري سامانه نرم افزاري توزيع نهادههاي كشاورزي در سراسر كشور خبر داد و گفت: در اين سامانه، تمام اطلاعات زراعي - باغي بهره برداران بخش بر اساس كد ملي و واحدهاي هيدرولوژي به تفكيك استان، شهرستان و دهستان به صورت آنلاين قابل جمع بندي و دريافت است.

وزير جهاد كشاورزي افزود: در اين سامانه، امكان رديابي توليد محصولات زراعي و باغي با توجه به سطح زيركشت و زمان برداشت قابل محاسبه و امكان تنظيم سطح زيركشت آبي با آب قابل دسترسي نيز مقدور است، به گونهاي كه هر بهره بردار داراي يك پرونده الكترونيك خواهد شد.

وزير جهاد كشاورزي از اتمام عمليات نصب برنامه نرم افزاري اين طرح در تمام مراكز خدمات ترويجي دهستانهاي كشور تا پايان دي ماه سال جاري خبر داد و افزود: جهت شروع عمليات اجرايي، دوره آموزشي سيستم توزيع نهادههاي كشاورزي براي كارشناسان آمار و زراعت سازمانهاي جهاد كشاورزي استانها برگزار شد.

مهندس اسكندري در ادامه اظهار داشت: با توجه به اينكه هدفمندسازي يارانهها و استفاده مناسب از منابعي كه دولت در اختيار مردم قرار ميدهد قبلا قابل پايش نبوده است، اين طرح موجب خواهد شد به كارگيري نهادهها با توزيع عادلانه و همسو با برنامه ريزيهاي كلان كشور اتفاق بيفتد.

وي اين طرح را سرآغاز كشاورزي هوشمند در كشور برشمرد و گفت: اين وزارتخانه بر اساس تاكيدات مقام معظم رهبري علم محوري، جنبش نرم افزاري و اجراي برنامههاي راهبردي را از اولويتهاي خود تعيين كرده است.

وي طرح بانك جامع اطلاعات كشاورزي (باجكا)، ساماندهي توليدات زراعي و باغي، تدوين نرم افزارهاي اطلاعاتي باغي و زراعي را در راستاي هوشمندسازي بخش كشاورزي از ديگر اقدام‌هاي اين وزارتخانه برشمرد.

گفتني است در صورت استقرار كامل سامانههاي اطلاعاتي يادشده، تمام آمارهاي بخش كشاورزي در هر لحظه قابل دستيابي و جمع بندي خواهد بود و تصميم‌گيري و برنامه ريزي با سهولت و دقت بيشتري انجام ميشود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal