لزوم حمایت دولت از تولید بذر گواهی شده
1392/12/21

رئیس موسسه‌ی تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: تولید بذر با کیفیت و گواهی شده افزایش محصولات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی جامعه را بدنبال دارد.

به گزارش ایسنا،دکتر «محمدحسن عصاره»، در کارگاه آموزشی ارتقاء کیفیت و سلامت بذر در شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و سهامی زراعی که با حضور معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس مرکز تحقیقات بذر دانشگاه لینکولن نیوزلند و شماری از مدیرعاملان شرکت‌های تعاونی کشاورزی در موسسه اصلاح و تهیه‌ی نهال و بذر برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: کیفیت بذر نقش اساسی در افزایش محصولات کشاورزی و غذای روزمره مردم داشته و یکی از جنبه‌های مهم علوم کشاورزی است.

وی افزود: اصول تهیه‌ی بذر گواهی شده از نظر علم کشاورزی، اهمیت فراوانی دارد چون بذر زمانی باارزش است که صفات ارزشمند زراعی داشته باشد بنابراین ارزش یک محصول گیاهی به میزان قابل ملاحظه‌ای به کیفیت بذر آن بستگی دارد.

این مقام مسئول درباره‌ی اهمیت نظارت بر چگونگی توزیع بذرهای اصلاح شده گفت: اگر بذور اصلاح شده پس از توزیع و انتشار میان زارعان در مراحل مختلف تهیه و کنترل بذر در مزارع، انبار، کارخانجات و آزمایشگاه‌ها بطور دقیق و صحیح کنترل و نظارت نشود این ارقام با دیگر ارقام و محصولات دیگر مخلوط شده و زحمات چندین ساله محققان و کارشناسان و خواص ارثی گیاه از بین رفته و ضرر فراوانی متوجه کشاورزان و مملکت می‌شود.

عصاره افزود: بنابراین باید با بهره‌گیری از اصول و مقررات کنترل و گواهی بذر و استفاده از علوم متعدد نظیر آمار، طرح آزمایش‌ها، اصلاح نباتات بمنظور حفظ خلوص ژنتیکی و مکانیکی ارقام اصلاح شده کوشا باشیم.

رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اشاره به کاربرد بذرهای اصلاح شده در کشورهای توسعه‌یافته گفت: تولید و استفاده از بذر گواهی شده با کیفیت، سال‌های بسیاری است که در کشورهای توسعه‌یافته متداول شده است چون این نوع بذر از نظر مقدار محصول، مقاومت به آفات، امراض و بازارپسندی نسبت به دیگر نمونه‌ها، پتاسیل بیشتری دارد.

وی افزود: کشورهای توسعه‌یافته با استفاده از این بذرها توانسته‌اند تا حد زیادی در عرصه‌ی تولید محصولات کشاورزی پیشقدم شوند و امنیت غذایی خود را تضمین کنند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم حمایت دولت از بخش کشاورزی و تولید بذر ادامه داد: حمایت دولت برای افزایش بذر اصلاح شده می‌تواند نقش موثری در تأمین امنیت غذایی کشور داشته باشد از این‌رو مسئولان باید در این راستا گام‌های اساسی‌تری بردارند.

عصاره در پایان تصویب قانون بذر را نقطه مثبتی در جهت گسترش تولید بذر گواهی شده در کشور دانست و خاطرنشان کرد: با تصویب این قانون بسیاری از مؤسسات و تعاونی‌های کشاورزی می‌توانند در چارچوب قوانین مشخص به فعالیت در این حوزه اهتمام ورزند.
تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal