صادرات گل و گياه ايران تا 100 ميليون دلار افزايش مي يابد
1386/09/21

مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي گفت: ‌صادرات گل و گياه از 10 ميليون دلار كنوني بايد به 100 ميليون دلار افزايش يابد.        

بهروز غيبي مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌ و گو با خبرگزاري فارس، ‌افزود: با توجه به اين كه امكانات صادراتي مانند حمل و نقل هوايي مرتب متناسب با توليد گل و گياه در كشور وجود ندارد، صادرات گل و گياه سالانه 10 ميليون دلار است كه كفاف توليد بالاي داخلي را نمي‌‌كند،‌ آرمان ما صادرات 100 ميليون دلار گل و گياه در سال است.

مدير كل دفتر گل و گياه زينتي، دارويي و قارچ‌هاي خوراكي در مورد ضايعات بالاي گل و گياه گفت: عدد و رقم تحقيقي درستي از ضايعات وجود ندارد ولي مشاهدات نشان مي‌دهد كه بازارهاي گل و گياه فقط در تهران وجود دارد، ساير استان‌هاي كشور بازار گل ندارند.

غيبي خاطرنشان ساخت:‌ با توجه به اين كه پايانه‌هاي صادرات گل و گياه در تهران، دزفول، ‌محلات و استان مازندران در حال ساخت است، اين پايانه‌ها بايد زودتر تكميل و راه‌اندازي شوند، تا به افزايش در صادرات گل و گياه كمك شود.

وي گفت: پايانه‌هاي گل و گياه محل جمع‌‌آوري، توزيع، ‌نگهداري و سردخانه گل و گياه است و از ضايعات گل و گياه تا حدي جلوگيري مي‌كند.

غيبي گفت: به تناسب ميزان توليد گل و گياه، ظرفيت صادرات و حمل و نقل هوايي مرتب وجود ندارد و حجم صادرات بايد 10 برابر مقدار كنوني شود، اين آرمان ظرف 5 سال برنامه‌ريزي شده تا صادرات گل و گياه به 100 ميليون دلار برسد.

مدير كل دفتر گل و گياهان وزارت جهاد كشاورزي خاطر نشان ساخت:‌ اگر صادرات گل و گياه افزايش پيدا نكند، با توجه به اشباع بازار داخلي، اين رشته توليدي مزيت اقتصادي را از دست مي‌دهد و مجتمع هاي گلخانه‌اي با مشكل مواجه مي‌شوند.

غيبي وظيفه وزارت جهاد كشاورزي در كاهش ضايعات گل و گياه را معرفي ارقام بازار پسند و افزايش ماندگاري گل و گياه دانست و گفت: طرح‌هاي خوبي با بخش تحقيقات در حال انجام است كه اين يافته‌ها به بخش خصوصي گل و گياه منتقل مي‌شود.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal