مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني: افزايش40 درصدي توليد دانه هاي روغني در سال جاري
1385/08/17

  

خبرگزاري فارس: مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي گفت: توليد دانه روغني كلزا در سال جاري با رشد 40 درصدي به مرز 300 هزار تن رسيده است.  

 

عليرضا مهاجر در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: با توجه به افزايش 40 درصدي توليد كلزا در سال جاري، قصد اين است كه بيشترين افزايش قيمت تضميني محصولات، در خريد تضميني كلزا اعمال شود، تا براي كشاورزان توليد اين دانه‌ روغني جذابيت داشته باشد.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي افزود: پيشنهاد افزايش قيمت خريد تضميني كلزا خيلي بيشتر از 400 تومان به شوراي اقتصاد پيشنهاد شده است كه اميدواريم تصويب شود.

مهاجر با اشاره به سياست دولت در حمايت از توليد دانه‌هاي روغني، گفت: يارانه تسهيلات كاشت و داشت دانه‌هاي روغني به 150 هزار تومان براي هر هكتار با نرخ سود 8 درصدي افزايش يافته است.

مديركل پنبه و دانه روغني تصريح كرد: بر اساس برنامه توسعه سطح كشت دانه روغني كلزا در سال جديد زراعي 86 - 85 به رقم 300 هزار هكتار خواهد رسيد كه هم اكنون كشت كلزا از استانهاي سردسير شروع شده به استانهاي معتدل مانند گلستان رسيده و به زودي در استانهاي گرمسير جنوبي هم شروع مي‌شود.

*كلزا در همه استانها كشت مي‌شود

 عليرضا مهاجر مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني گفت: كشت كلزا هم‌اكنون در همه استانهاي كشور رايج شده و بيشتر در تناوب با گندم قرار دارد.

وي گفت: استانهاي گلستان، مازندران، فارس و خوزستان بيشترين سطح كشت كلزا را به خود اختصاص داده‌اند.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي افزود: مباشر خريد دانه‌هاي روغني در اسفندماه مشخص مي‌شود، ولي آنچه مسلم است، خريد تضميني‌ دانه‌هاي روغني در سال آينده هم به صورت نقدي خواهد بود.

*هيچ كشاورز دانه‌كار طلب ندارد

عليرضا مهاجر مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي افزود: خريد دانه‌هاي روغني از كشاورزان به صورت نقدي با پرداخت 48 تا 72 ساعته انجام شده است.

مهاجر گفت: برنامه دولت اين است كه قبل از فصل برداشت، نقدينگي لازم براي دستگاه مباشر خريد فراهم شده و خريد تضميني به صورت نقدي انجام شود.

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي افزود: براي خريد دانه‌هاي روغني كلزا در سال جاري 120 ميليارد تومان براي دانه روغني سويا 80 ميليارد تومان و براي ساير دانه‌هاي روغني مانند گلرنگ، آفتابگردان و كنجد 100 ميليارد تومان پرداخت شده و كل 300 ميليارد تومان بهاي دانه‌ها به كشاورزان پرداخت شده است.
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal