وزير جهادكشاورزي توانمندي هاي دامپزشكي كشور را تشريح كرد
1387/02/17

 وزير جهاد كشاورزي براي كارگاه آموزشي منطقه‌اي استراتژي كنترل و پيشگيري از بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان پيامي صادر كرد و در آن به تشريح اقدامات انجام شده در كشور در اين خصوص پرداخت.

به گزارش (ايسنا)، مهندس محمدرضا اسكندري  وزير جهاد كشاورزي  در اين پيام با اشاره به اينكه آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان يكي از بيماري‌هاي فرامرزي مهم است، اظهار كرد: كشور ايران با دارا بودن دو هزار و دويست واحد پرورش طيور و صنعتي و جوجه‌ريزي ساليانه بالاي 800 ميليون قطعه، 65 هزار روستا و مزرعه با طيور حدود 50 ميليون قطعه توليد ساليانه يك ميليون و 200 هزار تن توليد گوشت و 700 هزار تن تخم‌مرغ داراي سرمايه‌ي عظيمي در اين بخش است. اين جمعيت بزرگ پرورشي و داشتن 256 تالاب با جمعيت سه ميليون قطعه پرندگان مهاجر آبزي و ساحل‌زي باعث شده كه خطر بيماري را همواره در نظر داشته باشيم و از ابتدا برنامه‌ريزي مناسبي براي پيشگيري از آن انجام شود.

مهندس اسكندري در ادامه تاكيد كرد: سازمان دامپزشكي كشور داراي برنامه ملي پيشگيري از بيماري شامل ستاد ملي و استاني پيشگيري از بيماري، ‌نظام مراقبت مناسب، ‌شبكه آزمايشگاهي در حال توسعه ( استان‌ها داراي توان تشخيص سرمي هستند و هفت استان كشور نيز توان تشخيص مولكولي دارد، يك آزمايشگاه تشخيص در حال تبديل شدن به آزمايشگاه معتبر از سوي سازمان جهاني بهداشت دام است) همكاري بين بخشي در كشور به شكل مناسب، بيمه طيور صنعتي، پرداخت غرامت به طيور بومي و روستايي در صورت مواجه با بيماري است.

وي در ادامه پيام خود تصريح كرد: كارگاه‌هاي آموزشي ملي و منطقه‌اي در ايران تشكيل شده و پيشنهاداتي در ارتباط با تبادل اطلاعات علمي، ‌تشكيل كارگاه‌هاي آموزشي بيشتر در ايران و كمك‌هاي تجهيزاتي و تشخيصي آزمايشگاهي به دامپزشكي كشور ايران شده است؛ به‌ويژه تبديل آزمايشگاه دوك مازندران به عنوان خواهرخوانده آزمايشگاه پادووا مي‌تواند مركز تشخيص معتبري براي كشورهاي منطقه باشد.

مهندس اسكندري در پيام خود درباره بيماري تب برفكي نيز اظهار كرد: اين بيماري از مهمترين بيماري‌هاي ويروسي است كه زيان اقتصادي فراواني به صنعت دامي كشورها وارد مي‌كند و اهميت وافري در تجارت بين‌المللي دام و فرآورده‌هاي آن دارد كه با توجه به شيوع بيماري در اكثر كشورها و خصوصا آسيا و خاورميانه، سازمان دامپزشكي كشور با حمايت و پشتيباني وزارت جهاد كشاورزي اقدامات مناسبي در جهت كنترل اين بيماري به عمل آورده است.

وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: وضعيت مناسب علمي ـ كارشناسي، ‌توان تشكيلاتي و آزمايشگاه‌هاي مناسب تشخيص و همچنين كاربرد GIS، وجود موسسه تحقيقات سرم و واكسن‌سازي رازي در كشور ما و وضعيت استقرار جغرافيايي ايران به عنوان حائل غرب و شرق باعث شده كه با همكاري كميسيون تب برفكي اتحاديه اروپا و فائو پروژه‌اي با عنوان EU – FMD از سه سال پيش در ايران شروع شود.

وي افزود: اين پروژه با زمينه‌هاي مناسب موجود در كشور موفقيت‌هاي چشمگيري در ابعاد مختلف همچون ارتقا توان تشخيص آزمايشگاهي و روند مراقبت بيماري را فراهم كرده؛ همچنين تحقيقاتي در حال حاضر در حال اجراست، از سوي ديگر مصوبه اخير كميته اجرايي كميسيون تب برفكي اتحاديه اروپا كه تا دوسال آينده در ايران ادامه مي‌يابد بتوان با هماهنگي بين پروژه‌هاي تب برفكي در منطقه و هدايت منطقه‌اي آن از كشور ما و نيز تمركز اقدامات مراقبتي در كشورهاي شرق ايران در دام‌هاي هدف توسط دامپزشكي كشور گام مهمي در كاهش چشمگير موارد بيماري بردارد.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه پيام خود درباره برخي بيماري‌هاي ديگر همچون روش‌هاي تشخيص آزمايشگاهي و شيوه كنترل بيماري يون،‌ سل گاوي، بروسلوز، مشمشه، زبان آبي گفت: نيازمند همكاري با فائو و تبادل تجربيات علمي و آموزش‌هاي لازم هستيم.

مهندس اسكندري اظهار كرد: بهداشت دام و فرآورده‌هاي آن و توليد فرآورده‌هاي با مخاطرات كمتر از حد مجاز از محورهاي مورد توجه وزارت جهاد كشاورزي است و حمايت از سازمان دامپزشكي براي اجراي تعهدات ملي و بين‌المللي‌اش مورد اهتمام ويژه است. سازمان دامپزشكي نظارت بهداشتي خود را بر مراكز پرورش، وسايل حمل،‌ مراكز استحصال و فرآوري،‌ بسته‌بندي، نگهداري و توزيع اعمال مي‌كند. همچنين برنامه ملي پايش باقيمانده‌ها در برخي فرآورده‌ها تدوين شده و در دست اجراست كه در خصوص آبزيان از سال‌ها پيش با لحاظ كردن همه تعهدات و قابليت رديابي فرآورده پيگيري مي‌شود.

وي در پايان پيام خود با اين كارگاه آموزشي خاطرنشان كرد: با توجه به آموزش‌هاي لازم در ارتباط با آزمايشگاه‌هاي باقيمانده‌هاي داروهاي دامپزشكي و ديگر آلاينده‌ها كمك‌هاي لجستيكي، كيت و مواد بيولوژيك و تشكيل دوره‌هاي آموزشي ارزيابي خطر مورد تقاضا است.

 

اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي


pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal