اسكان 68 هزار خانوار عشايري در كشور
1387/06/09

رئيس سازمان عشاير كشور گفت: طرح ساماندهي عشاير بر اساس دو راهبرد اسكان عشاير داوطلب، برنامه ريزي و حمايت از آن و ساماندهي عشاير كوچنده اجرا مي شود.

مهندس جهانشاه صديق در گفتگو با مهر گفت: ساماندهي عشاير كشور بر اساس دو راهبرد اسكان عشاير داوطلب، برنامه ريزي و حمايت از آن و ساماندهي عشاير كوچنده صورت مي گيرد و در گام نخست مطالعات امكان سنجي و برنامه ريزي در اين رابطه  توسط وزارت جهاد كشاورزي انجام مي شود.

رئيس سازمان عشاير كشور بيان كرد: تعيين نقاط مناسب براي اسكان عشاير داوطلب، پس از كسب نظر شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در كميسيوني متشكل از نمايندگان تام الختيار وزارتخانه هاي كشور، مسكن و شهرسازي، نيرو و جهاد كشاورزي، سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان امور عشاير ايران و دفتر امور مناطق محروم با مسئوليت وزارت جهاد كشاورزي تصويب و جهت اجرا ابلاغ مي شود.

وي با بيان اينكه اسكان عشاير بر اساس برنامه راهبردي توسعه جامع مناطق عشايري به صورت كانونهاي خودجوش و يا كانونهاي هدايتي  صورت مي گيرد افزود: وزارت كشور موظف است حداكثر ظرف مدت 6 ماه پس از وصول فهرست مراكز جمعيتي عشاير از سازمان امور عشاير ايران نسبت به شناسايي و انطباق آن با قانون تقسيمات كشوري اقدام نمايد.

صديق اظهارداشت: وزارت جهاد كشاورزي و نيرو در آئين نامه ساماندهي عشاير مكلف شده اند به منظور تسريع در ساماندهي به اسكان عشاير داوطلب، ميزان متناسبي از اراضي موات و مراتع ملي متعلق به دولت در پاياب سدهاي ساخته شده و يا در دست احداث را جهت اجراي اين آئين نامه به عشاير اختصاص دهند.

به گفته وي نرخ كارمزد تسهيلات بانكي به ميزان حداقل و بخشودگي يا معافيتهاي مالياتي معادل حداكثر معمول در مناطق محروم روستايي در كانونهاي اسكان عشاير لحاظ خواهد شد.

رئيس سازمان عشاير كشور با اشاره به ساماندهي عشاير كوچنده از طريق ساماندهي كوچ، ايجاد اشتغال پايدار، ارتقاء شاخصهاي برخورداري و خدمات عمراني و زيربنايي اظهارداشت: ساماندهي كوچ شامل تدوين تقويم كوچ عشاير، نظارت بر نحوه چراي دام، تامين آب شرب، خدمات آموزشي، فرهنگي و بهداشتي و درماني، خدمات دامپزشكي، كمك به تامين علوفه، حفظ امنيت راه هاي عشايري، مرمت و نگهداري ايل راهها و تجهيز مسيرهاي كوچ است.

وي با اشاره به ضرورت ايجاد اشتغال پايدار براي عشايركوچنده تصريح كرد: به منظور تحقق اين منظور اراضي موات و مراتع مستعد تغيير كاربري در عرصه سامانه هاي عرفي و قلمرو عشاير شناسايي مي شوند، ضمن اينكه آموزش، ترويج و تامين تسهيلات مورد نياز مربوط به نحوه احياء، اصلاح و بهره برداري از مراتع، زراعت، باغباني و روشهاي نوين دامپروري و پرواربندي، توسعه بيمه دام عشاير تعاوني هاي عشايري براي اجراي اين امر در اولويت خواهند بود.

صديق با بيان اينكه اجراي برنامه ساماندهي عشاير در استانهاي عشايري برعهده استانداران استانها است افزود: شوراي برنامه ريزي و توسعه استان بايد بخشي از اعتبارات دستگاههاي اجرايي را به تناسب جمعيت و نيازهاي جامعه عشايري استان به ارايه خدمات و اجراي طرحهاي عمراني مورد نياز عشاير اختصاص دهد.

وي با اشاره به اولويت تخصيص يارانه ها به مناطق كمتر توسعه يافته براي اجراي برنامه ساماندهي عشاير خاطرنشان كرد: بيش از 100 نقطه به عنوان نقاط اسكان عشاير در مدت سه برنامه توسعه گذشته شناسايي شده و در اين مدت بالغ بر65 تا 68 هزار خانوار عشايري اسكان دائم يافته اند و با اسكان 20 هزار خانوار ديگر در پايان برنامه چهارم توسعه، بالغ بر 68 هزار خانوار عشايري اسكان دائم خواهند يافت.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal