خودکفایی 95 درصدی ایران در تولید داروهای دامی
1392/09/03

رئيس سازمان دامپزشكي كشور اعلام كرد در توليد داروهاي آماده مصرف دامي به 95 درصد و در توليد واكسن هاي دامي نيز به 90 درصد خودكفايي رسيده ايم.

دكتر سيدمحسن دستور در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر افزود: البته گاهي مشابه خارجي اين داروها يا واكسن ها نيز با قيمت هايي مشابه يا كمتر وارد و باعث رقابت بيشتر در ميان توليد كنندگان و وارد كنندگان مي شود.

وي با بيان اين كه موسسه سرم سازي رازي در آخرين دستاورد خود موفق شد واكسن «پي پي آر» ويژه دام هاي كوچك را توليد كند ، افزود:‌ سالانه حدود 10 تا 12 ميليون دوز در كشور از اين واكسن استفاده مي شود و خوشبختانه ديگر به واردات واكسن هاي خارجي نيازي نداريم.

وي سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه داروها و واكسن هاي دامي را مناسب و داراي رقابت ذكر كرد و گفت: توليدات داخلي ما از استانداردهاي خوب بين المللي برخوردار و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجي است.

دكتر دستور با بيان اين كه با وجود 150 كارخانه توليدات دارويي دامي در كشور هيچگونه انحصاري وجود ندارد ، افزود: در يك سال اخير شركت هاي داخلي بيش از 100 مورد داروهاي دامي را ثبت كرد ه و 200 مورد پروانه توليد در بخش داروهاي دامي نيز صادر شده است.

وي در باره اينكه گفته مي شود برخي از وارد كنندگان داروهاي دامي كه از ارز مرجع استفاده كرده اند ، در توزيع محصولات وارداتي انحصاري عمل مي كنند ، گفت:‌ ارز مرجع در حوزه واردات داروهاي دامپزشكي محدود بود و گزارشي از اين نوع انحصار نداريم و البته آماده رسيدگي به شكايات احتمالي نيز هستيم.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور افزود: همراه با سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليد كنندگان بر واردات و توزيع اين محصول نظارت مستقيم داريم.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal