4 میلیون و 700 هزار تن هندوانه سالانه در کشور تولید می شود
1392/09/26

مدير كل دفتر سبزي، صيفي و داروهاي گياهي وزارت جهاد كشاورزي گفت: براي شب يلدا 150 هزار تن هندوانه قرمز و زرد روانه بازار مي شود و كمبودي در اين زمينه نداريم.

حسن خدنگي در گفت و گو با ايرنا افزود: امسال نيز همچون سال گذشته هندوانه شب يلدا در دو رنگ قرمز و زرد به بازار عرضه مي شود كه 90 درصد آن هندوانه قرمز رنگ است.

وي اظهار داشت: هندوانه شب يلدا محصول استان هرمزگان است و تا شب يلدا به تدريج روانه بازار مي شود و اگر براي هر خانوار ايراني حداقل 2 كيلوگرم هندوانه در نظر بگيريم مشكلي در تامين هندوانه شب يلدا نداريم.

به گفته وي سالانه حدود چهار ميليون و 700 هزار تن هندوانه در سطح 143 هزار هكتار از اراضي كشور توليد مي شود. اين محصول از لحاظ كيفيت و مزه رتبه سوم دنيا را به خود اختصاص داده است.

خدنگي اضافه كرد: بخش عمده محصول هندوانه در استان هاي فارس، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و جيرفت توليد مي شود و استان هرمزگان سهم 50 درصدي توليد دارد.

مدير كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي قيمت هر كيلوگرم هندوانه در مزرعه را در حال حاضر به طور متوسط بين 300 تا 400 تومان اعلام كرد.

وي درباره محصول خيار گفت: سالانه يك ميليون و 800 هزار تن محصول خيار در 71 هزار هكتار از اراضي كشور كشت مي شود كه رتبه سوم دنيا را به خود اختصاص داده است.

وي تاكيد كرد به دليل شرايط آب و هوايي مطلوب كشور خيار در تمامي فصول سال به صورت بوته اي و گلخانه اي كشت مي شود و مشكلي در زمينه توليد و تامين محصول خيار مورد نياز داخل نداريم.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal