راهكارهاي موسسه تحقيقات ديم كشور براي مقابله با خشكسالي
1387/05/13

 

رييس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور گفت: مقابله با خشكسالي احتمالي سال آينده نياز به اتخاذ تدابير لازم از سوي مسوولان و كشاورزان دارد.

دكتر عبدالعلي غفاري، روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: خشكي و خشكسالي جزو جدايي ناپذير اقليم كشور ما بوده و نه تنها در آينده نيز به تكرار اتفاق خواهد افتاد بلكه احتمال شدت آن نيز وجود دارد.

وي با بيان اين كه آخرين خشكسالي در ايران به مدت سه سال طول كشيده‌است، گفت: ضروري است براي غافلگير نشدن در سال آينده آمادگي لازم را داشته باشيم.

وي از برنامه‌ريزي براي انتقال يافته‌هاي تحقيقاتي ديم در سطوح وسيع، تكثير و دسترسي تمام كشاورزان به دستورالعمل‌هاي فني اين موسسه براي هر محصول و ارايه الگوهاي كشاورزي متناسب با مناطق نيمه خشك مساعد براي ديم كاري را از جمله تدابير لازم براي كاهش خسارت ناشي از خشكسالي ذكر كرد.

وي گفت: آموزش تخصصي و همگاني كارشناسان و مديران ذيربط كشاورزي براي آشنايي با آخرين دستاوردهاي پژوهشي وبرگزاري همايش‌هاي علمي داخلي و خارجي به‌منظور هم‌انديشي و استفاده از تجربيات انديشمندان خارجي ازديگر راهكارها است.

غفاري از مطالعه امكان جمع‌آوري آب باران و سيلاب‌ها در مناطق شاخص ديم كشور به منظور آبياري تكميلي و توسعه استفاده از لگوم‌هاي علوفه‌اي يكساله در تناوب زراعي براي تامين علوفه دامداري‌ها و كاهش مصرف كودهاي شيميايي به عنوان راهكار ديگر براي مقابله با خسارت خشكسالي نام برد.

موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور مستقر در مراغه با دهها موسسه تحقيقات داخلي و بين‌المللي همكاري دارد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط

  • 1.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal