توسعه همكاري هاي كشاورزي ايران و الجزاير
1387/10/10

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به توليد سالانه 75 ميليون تن محصول زراعي و 15 ميليون تن محصول باغي گفت : ايران آماده است با الجزاير در زمينه هاي شيلاتي ، دامپروري ، امور جنگل و مرتع و بيابان زدايي همكاري كند.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر؛ مهندس محمدرضا اسكندري در ديدار عبدالقادر مساهل وزير مشاور در وزارت امور خارجه الجزاير و رئيس كميته پيگيري كميسيون عالي مشترك دو كشور افزود : ايران توليد محصولات كشاورزي را در سي سال اخير از 25 ميليون تن به بيش از 100 ميليون تن رسانده و از دانش و تجارب خوبي برخودار است.

وي گفت: در بخش شيلات 600 هزار تن توليد داريم كه بيش از 400 هزار تن از دريا صيد مي شود.

مهندس اسكندري توليدات دامي كشور را سالانه 11 و نيم ميليون تن اعلام كرد و گفت: 8 و نيم ميليون تن شير توليد مي كنيم كه قرار است سالانه به 10 ميليون تن افزايش يابد.

وزير جهاد كشاورزي افزود : توليد گوشت مرغ سالانه يك و نيم ميليون تن و توليد گوشت قرمز 900 هزار تن است.

وي گفت : ايران با بيش از 70 ميليون نفر جمعيت از ضريب بالاي امنيت غذايي برخوردار است وبخش كشاورزي در زمينه فناوريهاي نوين توليد و صنايع ديلي موفقيتهاي ارزشمندي دارد.

مهندس اسكندري با اشاره به صادرات محصولات كشاورزي گفت: البته محصولاتي مانند ذرت، برنج وارد مي كنيم و با توجه به خشكسالي امسال گندم هم وارد كرده ايم.

وي گفت: 24 مؤسسه پژوهشي با 5 هزار محقق در زمينه توسعه علمي كشاورزي در مجموعه وزارت جهاد كشاورزي تلاش مي كنند كه غير از بخش هاي دانشگاهي و دانشكده هاي كشاورزي است.

مهندس اسكندري گفت: واكسن هاي دامي در ايران توليد مي شود و در سيستم هاي آبياري تحت فشار هم دستاوردهاي خوبي داريم.

وي به موفقيتهاي ايران در تثبيت شن و بيابانزدايي اشاره كرد و گفت: بخشي از بيابان ها به جنگل تبديل شده و در بخشي از ان صيفي و سبزي توليد مي شود.

مهندس اسكندري زمينه هاي همكاري ايران و الجزاير در زيربخشهاي كشاورزي بسيار گسترده خواند و گفت: اين موارد تنها بخش كوچكي از موفقيت هاي بخش كشاورزي ايران است.

وي گفت: در توسعه زيتون كاري ، غلات و حبوبات و توسعه علمي كشاورزي از زمينه هاي همكاري است.

مهندس اسكندري سيب زميني را از مواد غذايي مهم در الجزاير دانست و گفت: ايران سالانه 5/5 ميليون تن سيب زميني توليد مي كند و ركورد توليد اين محصول به 120 تن در هكتار نيز رسيده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal