مدیرکل فائو: حق دسترسی به غذا باید برای همه به واقعیتی ملموس بدل شود
1386/07/23
مدير كل سازمان خواربار و كشاورزي سازمان ملل متحد(فائو) گفت : حق دسترسي به غذا بايد براي تمامي افراد به واقعيتي ملموس بدل شود.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا و به‌نقل از دفتر سازمان ملل متحد در تهران "ژاك ديوف"به مناسبت روز جهاني غذا كه مصادف باشانزدهم اكتبر است، افزود:
عليرغم اينكه جهان امروز به اندازه كافي غذا توليد مي‌كند،اما ‪ ۸۵۴‬ميليون نفر از مردم جهان يا شكم‌هاي خالي به خواب مي‌روند.

وي خاطرنشان كرد:موضوع امسال روز جهاني غذا،"حق دسترسي به غذا" انتخاب شده است تا صداي محرومان در جهان شنيده شود.

مديركل فائو، اين انتخاب را نشان‌دهنده رشد آگاهي جامعه جهاني از نقش محوري حقوق بشر در محو گرسنگي و فقر برشمرد.

ديوف گفت: ازسال ‪ ۱۹۴۸‬ميلادي كه در بيانيه جهاني حقوق بشر براي نخستين بار حق دسترسي به غذا به رسميت شناخته شد،اقدامات بين‌المللي ديگري نيز اين حق را تحكيم بخشيده است.

وي يادآور شد:با تصويب عهدنامه بين‌المللي در مورد حقوق اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي، ‪ ۱۵۶‬كشور حق دسترسي به غذا را به عنوان يك تعهد قانوني لازم‌الاجرا پذيرفتند.

مدير كل فائو گفت:حق دسترسي به غذا،بيش از پيش در قانونهاي اساسي ملي گنجانده مي‌شود.اين حق همچنين در متون قانوني، مقررات و استراتژيها منعكس مي‌شود.

وي رهايي از گرسنگي را يكي از اهداف اصلي اساسنامه فائو ذكر كرد و گفت: در اجلاس جهاني غذا در سال ‪۱۹۹۶‬ميلادي،سران كشورها و دولتها بار ديگر تاكيد كردند كه حق هر فردي براي دسترسي به غذاي سالم و مغذي هماهنگ با حق دسترسي به غذاي كافي و حق بنيادين هر فرد براي رهايي از گرسنگي است.

به گفته ديوف، بر اساس رهنمودهاي حق دسترسي به غذا "چارچوب" اجرا در هر كشور به‌منظور عملي كردن حق دسترسي به غذا تدوين شده است.روز جهاني غذا فرصتي مغتنم براي كشورها است تا گامهايي از سوي اين كشورهابرداشته شود و نتايج بدست آمده را ارزيابي كنند.

وي تاكيد كرد:پيماني كه در قرن بيستم بسته شده بايد در قرن بيست و يكم به بار بنشيند.به همين دليل در روز جهاني غذا در سال ‪ ۲۰۰۷‬ميلادي از تمامي مردم دعوت مي‌كنم به ما ملحق شوند تا حق دسترسي به غذا را به واقعيت ملموس براي تمامي مردم جهان بدل سازيم.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal