مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی عرضه تولیدات سیب‌زمینی و پیاز طرح استمرار در کشور
1385/10/05

 

 

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه كشاورزي :

در سال زراعي 85 – 84 حدود چهار ميليون و 300 هزار تن سيب‌زميني و يك ميليون و 580 هزار تن پياز در كشور توليد شد.    

به گزارش خبرنگار ايانا، مهندس شاهپور علايي‌مقدم، مديرعامل كل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي سطح زيركشت سيب‌زميني در كشور را 168 هزار هكتار و پياز را 43 هزار و 560 هكتار به كشت پياز اختصاص يافته است.

وي پيش‌بيني كرد از اين ميزان اراضي نزديك به 159 هزار و 790 تن سيب‌زميني و 211 هزار و 650 پياز توليد شود.

علايي‌مقدم، اجراي طرح استمرار كشت سيب‌زميني و پياز را در تامين نياز كشور و تعادل عرضه و تقاضا مهم ارزيابي كرد.

وي حجم توليدات سيب‌زميني و پياز در عرصه‌هاي زراعي را متناسب با نياز كشور دانست و در همين حال صادرات رسمي و غيررسمي اين محصولات به كشورهاي عراق، افغانستان، آذربايجان و تركمنستان و همچنين شرايط نامساعد جوي در استان‌هاي غربي و شمال غرب كشور كه موجب تاخير برداشت شده بود را از عوامل افزايش قيمت عنوان كرد.

وي افزود: از مهرماه امسال تاكنون نيز بارندگي‌هاي مستمر در اين استان‌ها مانع از برداشت به‌موقع سيب‌زميني شده است.

مديركل دفتر سبزي و صيفي از كشاورزان خواست، توليدات پاييزه خود را به‌منظور تعادل قيمت به‌تدريج در بازار توزيع كنند. زيرا سيب‌زميني و پياز طرح استمرار از دي‌ماه در بازار عرضه خواهد شد.

وي معرفي ارقام جديد و سازگار سيب‌زميني و پياز با مناطق جنوبي و با طول دوره رشد كوتاه و عملكرد بالا، توليد بذر سازگار با شرايط اقليمي استان‌هاي جنوبي كشور و ارتقاي مكانيزاسيون از طريق ارايه تسهيلات كم‌بهره را از برنامه‌هاي اين دفتر براي توسعه و بهبود طرح استمرار و افزايش توليد نام برد.

گفتني است، طرح استمرار كشت سيب‌زميني و پياز هر سال در منطقه جيرفت و كهنوج و استان‌هاي خوزستان، فارس، سيستان و بلوچستان و بوشهر اجرا مي‌شود.

منطقه جيرفت و كهنوج با سطح زيركشت چهار هزار و 900 هكتار سيب‌زميني و دو هزار و 800 هكتار پياز بيشترين سطوح اجراي طرح استمرار را به خود اختصاص داده است.

پياز و سيب‌زميني طرح استمرار در استان‌هاي جنوبي كشور در نيمه شهريور تا اواخر مهرماه كشت و برداشت اين محصول از نيمه دي‌ماه آغاز مي‌شود./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal