ضرورت تسریع در تعیین‌نرخ نهایی خرید تضمینی گندم
1392/02/03

معاون وزير جهاد كشاورزي از خريد تضميني گندم با قيمت‌هاي تعيين شده قبلي به صورت علي‌الحساب خبر داد و گفت: اگر ارز مرجع به واردات گندم اختصاص نيابد، قيمت و نحوه خريد تضميني گندم بايد به گونه‌اي باشد كه بازار سياه گندم رونق نگيرد.

ناصر توكلي در گفت‌وگو با ايسنا اظهاركرد: در صورت تصميم‌گيري براي اختصاص ارز آزاد يا مبادله‌اي به واردات گندم بايد نظارت بر نحوه خريد و پراكندگي مراكز خريد به‌گونه‌اي باشد كه كشاورزان با رغبت كامل و صرف كمترين زمان و هزينه بتوانند گندم خود را به دولت تحويل دهند.وي با اشاره به اينكه پيشنهادات براي بازنگري در نرخ نهايي گندم در حال بررسي است، افزود: در حال حاضر خريد گندم در استان‌هاي خوزستان، فارس، هرمزگان و بوشهر آغاز شده كه با قيمت‌هاي تعيين شده قبلي اما به صورت علي الحساب صورت مي‌گيرد.

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي تاكيد كرد: با توجه به اينكه خريد تضميني گندم آغاز شده است، نرخ نهايي آن بايد هر چه سريع‌تر اعلام شود تا كشاورزان تكليف خود را بدانند و مانند سال‌هاي گذشته شاهد فروش گندم به دلالان يا مشتريان خارجي نباشيم؛ در غير اين صورت فاصله قيمت خريد تضميني و بازار آزاد تعيين‌كننده خواهد بود.

توكلي ادامه داد: بر اساس نظر اعضاي كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي براي جلوگيري از تاثير افزايش قيمت خريد تضميني گندم بر قيمت نان بايد به اندازه مابه التفاوت قيمت گندم و آرد با نرخ جديد، يارانه براي مصرف كننده در نظر گرفت.

بر اساس آخرين نرخ اعلام شده، قيمت خريد تضميني گندم در سال زراعي 91 - 92 كيلويي 650 تا 680 تومان بود كه به ازاي هر كيلو گرم گندم تحويلي 100 تومان پاداش به كشاورزان داده مي‌شود.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal