معاون وزير جهاد كشاورزي: قطع درختان خرگوش دره با تصويب شورايعالي جنگل‌ها اجرا مي‌شود
1385/09/07

 

قطع درختان خرگوش دره در طرح اتصال اتوبان همت به آزادگان اگر در شوراي جنگل‌ها و مراتع سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري تصويب شود، اجرايي خواهد شد.

خداكرم جلالي معاون وزير و رييس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري كل كشور در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص موضع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري در جريان اختلاف بين وزارت راه و سازمان حفاظت محيط زيست بر سر جنگل‌هاي گلستان افزود: جنگل‌هاي گلستان در سطح 90 هزار هكتار از قبل از انقلاب جز مناطق حفاظت شده محسوب مي‌شود و مديريت تمام امور مربوط به آن به سازمان حفاظت محيط زيست واگذار شده است.

وي ادامه داد: مناطق حفاظت شده بر اساس مقررات و قانون شرايط خاصي دارد و نحوه حفاظت آن از بقيه مناطق سخت‌تر و حتي مشكلات بيشتري براي ساكنان آن مناطق دارد.

مهندس جلالي همچنين در خصوص جنگل‌هاي خرگوش دره و قطع چهار هزار اصله از درختان توسط شهرداري براي اتصال اتوبان همت به آزادگان تصريح كرد: آن جنگل‌ها در گذشته شهردراي واگذار شده و اگر طرح آنها در شوراي عالي جنگل‌ها مراتع سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري به تصويب برسد، بايد در قالب قوانين، مقررات و تعهدات اين طرح ادامه يابد و اگر تصويب نشود بايد مسير ديگري براي عبور اين راه انتخاب شود.

معاون وزير به طرح‌هاي عمراني ملي و عبور لوله‌هاي گاز و نفت از مناطق جنگلي اشاره كرد و افزود: نمي‌توان مانع اين طرح‌ها شد و بايد با جبران خسارت عرصه‌هاي جنگلي تمهيداتي براي گسترش اين عرصه‌ها فراهم شود و دستگاه مجري بايد اين خسارت را جبران كنند.

رييس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخيزداري با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه‌ها و توفقات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري با ‌آژانس جنگل روسيه اظهار داشت: تبادل اطلاعات، تجربيات، كنترل آفات و بيماري‌ها، تبادل بذرهاي جنگلي، مديريت جنگل و كنترل حريق از جمله مفاد اين تفاهم‌نامه‌ها است.

وي به استفاده از امكانات در جهت اطفاي حريق و كنترل ماهواره‌اي براي حفاظت جنگل‌ها با همكاري روسيه اشاره كرد و خاطرنشان كرد: روسيه 25 درصد جنگل‌هاي دنيا را در اختيار دارد و به گفته رييس آژانس جنگل روسيه ميزان سطح مورد عمليات براي احداث جنگل‌ 70 برابر سطح مورد عمليات در روسيه است.

خداكرم جلالي گفت: با توجه به مناطق خشك و بياباني كشور با جنگل‌كاري‌هاي شده جلوي خطر بسياري از شن‌هاي روان گرفته شده و در بقيه مناطق با تامين اعتبارات لازم اين عمليات‌ها انجام مي‌شود.

وي در خصوص جنگل‌هاي لويزان افزود: اين پرونده در دادگاه تجديد نظر است. معاون وزير با اشاره به تعاملات مناسب سازمان جنگل‌ها، مراتع و سازمان ميراث فرهنگي در خصوص اكوتوريسم اظهار داشت: مناطق مستعد براي گردشگري به سازمان ميراث فرهنگي از سوي سازمان جنگل‌ها معرفي مي‌شود و يا آن سازمان مناطقي را به ما پيشنهاد مي‌دهند و ما با بررسي و شناسايي اين مناطق براي استفاده بهينه از نعمت و تحقق اكوتوريسم تلاش مي‌كنيم.

وي با اشاره به اينكه هيچ گندمي در اجراي اين برنامه وجود ندارد، ادامه داد: بر اساس قانون يك سري ملاحظاتي در واگذاري عرصه‌ها به سرمايه‌گذاران وجود دارد و واگذاري قطعي اين جنگل‌ها و مناطق وجود ندارد.

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري خاطرنشان كرد: بر اساس ماده 3 قانون بهره‌وري از اين عرصه براي مدت معين وجود داشته و قابل تمديد است.من/صب/شج
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal