6 سم پرخطر در بخش کشاورزی حذف شد
1388/09/14

به گزاش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس همايون دارابي رئيس سازمان حفظ نباتا ت كشوردر همايشي كه به مناسبت روز جهاني بدون سم در موسسه تحقيقات گياهپزشكي برگزار شد با اعلام اين مطلب افزود: هر يك از اين سموم پرخطر در سطح وسيع و به ميزان يك تا دو هزار تن در سال در اراضي كشاورزي مصرف شده است.

وي با اشاره به ممنوعيت ورود سموم پرخطر به كشور از سال 86 اظهار داشت:  هيچ شركتي حق فروش سموم پرخطر را در كشور ندارد.

مهندس دارابي گفت: در حال حاضر بر 5/16 ميليون هكتار اراضي زيركشت كشور سالانه 16 هزار و 700 تن سم با غلظت هاي مختلف مصرف مي‌شود.

وي گفت: ميانگين مصرف سم در كشور براساس ماده موثر 700 گرم در هكتار است در حالي كه ميانگين جهاني بيش از يك كيلوگرم در هكتار است.

مهندس دارابي با بيان اين كه ايران به لحاظ حجم مصرف سم نسبت به ميانگين جهاني در جايگاه خوبي قرار دارد ابراز داشت: معضل اصلي در كشاورزي ايران در انتخاب، نحوه، ميزان و زمان مصرف از سموم براي كنترل آفات و بيماري‌هاي گياهي است.

وي بر مبارزه بيولوژيك براي كنترل و دفع آفات و بيماري‌هاي محصولات كشاورزي تاكيد كرد وگفت: در اين راستا 60 ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت در اختيار استان‌ها قرار گرفته است.

در ادامه اين همايش، دكتر حسن عسكري رئيس موسسه تحقيقات گياهپزشكي درخصوص اهميت منابع ژنتيكي در مبارزه بيولوژيك عليه آفات و بيماري هاي گياهي اظهار داشت: بدست آوردن منابع ژنتيكي كشورهاي غني، هدف اصلي كشورهاي استعمارگر و امپرياليستي است.

وي بر بهره‌گيري از منابع ژنتيكي در تحقيقات گياهپزشكي براي كاهش سموم شيميايي در مزارع و مقاوم سازي گياهان به آفات و بيماري‌هاي گياهي تائيد كرد و گفت: ثبت منابع ژنتيكي جانوري و ثبت منابع ژنتيكي عوامل بيولوژيك و ميكروارگانيسم مفيد بسيار ضروري است.

دكتر عسكري انجام تحقيقات در زمينه شناخت تنوع زيستي و منابع ژنتيكي در كشور را يك نوع سرمايه‌گذاري براي كشاورزي بدون سم عنوان كرد.

وي با بيان اينكه هر گياه به طور متوسط با 6 گونه قارچ در رابطه است، ابراز داشت به اين ترتيب بيش از 48 هزار گونه قارچ بايد در ايران وجود داشته باشد در حالي كه نزديك به 3 هزار گونه قارچ در كشور شناسايي شده است.

دكترعسگري در مورد حشرات خسارت زا نيز گفت: حدود 300 گونه حشره خسارت‌زا در كشور شناسايي شده كه به ازاي هر يك گونه حشرات، افت حدود 100 گونه غيرزبان آور وجود دارد.
گزارش نشست تخصصي بهينه سازي مصرف سم در راستاي توليد محصول سالم تر
با گراميداشت روز جهاني بدون سم
آذرماه 1388

 

نشست تخصصي " بهينه سازي مصرف سم در راستاي توليد محصول سالم تر " ( با گراميداشت سوم دسامبر روز جهاني بدون سم) در آذر ماه سال جاري (1388) توسط مديريت محيط زيست و توسعه پايدار و با همكاري موسسه تحقيقات گياه پزشكي ،سازمان حفظ نباتات ، شركت خدمات حمايتي وشركت اينا گروپارس در سالن همايش هاي موسسه تحقيقات گياه پزشكي برگزار شد. در اين نشست دكتر شاعري قائم مقام و معاون برنامه ريزي و مديريت توسعه سازمان حفاظت محيط زيست گفت:آب و خاك و هوا منابع پايه اي هستند كه براي سالم سازي آن بايد تلاش كرد.وي گفت: متاسفانه در گذشته، كشاورزان با هدف افزايش توليد از برخي نهاده هاي غيرمجاز به صورت بي رويه و ناصحيح استفاده كرده اند.شاعري با اشاره به عدم آگاهي كشاورزان در ارتباط با نحوه صحيح استفاده از امكانات خاطر نشان ساخت: سم و كود ارزان و اثرات سريع مصرف سم بر زمين هاي كشاورزي در مقايسه با ساير روش هاي مبارزه بر عليه آفات و بيماري ها، سبب ترغيب كشاورزان و دست اندركاران در استفاده بيشتر از سموم شد. وي افزود وزارت جهاد كشاورزي به نسبت ساير وزارتخانه ها در پيگيري مباحث محيط زيست و توسعه پايدار پيشروتر بوده است .  دكترجهانسوز معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي در اين نشست تخصصي اعلام كرد: در 240 هزار هكتار از اراضي باغي و زراعي كشور، كود و سم مصرف نمي شود.

وي افزود: در 700 هزار هكتار از اراضي باغي و زارعي نيز سم مصرف نمي شود كه اين اراضي مي توانند به چرخه توليد محصولات ارگانيك در سطوح ملي و جهاني اضافه شوند.وي اظهار داشت: 18 مصوبه و 18 عمليات كه حاصل كار كميته فني محصولات ارگانيك است، به زودي به استان ها ابلاغ خواهد شد.دكترجهانسوز با اشاره به مصوبات مختلف در زمينه گسترش كودهاي زيستي گفت: در سال جاري از اعتبارات سازمان حفظ نباتان و يارانه سموم براي گسترش اين كودها استفاده شده است.وي تاكيد كرد: بايد براي استفاده از آفت كش هاي كم خطر ايراني حركت جدي تري نمائيم . مهندس همايون دارابي رييس سازمان حفظ نباتات كشور در نشست تخصصي ، اظهار داشت: در مجموع 102 سم پرخطر از چرخه مصرف داخلي حذف شده است.وي حذف يارانه مستقيم سم در كشور را يكي از عوامل تاثير گذار در كنترل توليد سم دانست وي افزود: با توجه به وجود سم در انبارها و مشكل انهدام سم هاي سنواتي در كشور، از سال 87 ورود سموم پرخطر به كشور ممنوع و استفاده از ذخاير آن الزامي شد.

وي گفت: بدين ترتيب تا پايان سال 89، ذخاير سموم پرخطر به اتمام رسيده و استفاده از اين سموم در كشاورزي متوقف مي شود.سپس دكتر كمالي معاون تحقيقات سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي در اين نشست گفت: فعاليتهاي تحقيقاتي مي توانند نقش بسيار مهمي را در روند سالم سازي محصولات كشاورزي و استفاده بهينه از آفت كش ها  و سموم كشاورزي  در تداوم  توليد محصولات كشاورزي به همراه داشته باشند .از آن جمله مي توان به قطع يارانه سموم شيميايي و اجراي طرح هاي مبارزه تلفيقي با آفات گياهي و كشاورزي ارگانيك در كشور و حمايت از توليد كنندگان كودهاي بيولوژيك و جلوگيري از ورود بي رويه سموم و كودهاي شيميايي در كشور اشاره كرد.در ادامه دكتر عسگري رييس موسسه تحقيقات گياهپزشكي در خصوص پتانسيل هاي زيستي ايران براي توسعه ي كشاورزي بدون سم  و وضعيت تنوع پوشش گياهي ، جانوري و ميكروارگانيسم ها در مناطق مختلف ايران و بهره گيري از منابع ژنتيكي در گياه پزشكي براي كاهش مصرف سموم شيميايي سخنراني كردند. سپس دكتر حيدري رييس بخش تحقيقات آفت كش هاي موسسه تحقيقات گياه پزشكي با اعلام اين مطلب گفت: مشكل ما بد مصرف كردن سموم است و در خصوص ساماندهي برنامه هاي تحقيقاتي آفت كش ها و معضل باقيمانده آفت كش ها در  محصولات كشاورزي و راههاي پايش مصرف سم اشاره نمودند.همچنين خانم مهندس مسچي رييس صدور پروانه سازمان حفظ نباتات به عنوان سخنران بعدي مطالبي را در خصوص معاهدات و توافقات بين المللي ايمني شيميايي و كنوانسيون ها و سازمان هاي همكار با كنوانسيون رتردام و كنوانسيون استكهلم (POPs) آلوده كننده هاي آلي پايدار ، معاهده بازل  و استفاده از روشهاي آگاهي از خطرات مواد شيميايي در تجارت بين المللي  مطرح نمودندو در خاتمه دكتر ميركي مدير محيط زيست و توسعه پايدار كشاورزي در خصوص مديريت پسماند ويژه كشاورزي در راستاي حفاظت از منابع پايه اظهار داشت : در حال حاضر انبارهاي نگهداري سموم در وضعيت نامناسبي قرار دارند و روشهاي امحاء سموم به طريقه سوزاندن به خصوص سموم ارگانو كلره مشكلات زيادي را در محيط زيست ايجاد كرده است كه روشهايي در خصوص امحاء سموم ، مديريت محيط زيست با همكاري سازمان جهاد دانشگاهي كشور تهيه و ارائه نموده است كه كشور ما توانايي انجام آن را دارد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir


تعداد مشاهده خبر158 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
1.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal